ÜST MENÜ

BM temsilcisi Mistura Suriye’de ateşkese işaret ediyor

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na Viyana’da yapılan Suriye konulu uluslararası görüşmeler konusunda gayri-resmi bir oturumda bilgi veren Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura görüşmelerin sürmesi ve ihtilafa dahil tüm tarafların aktif olarak katılımları durumunda Suriye’de ateşkes ihtimalinin olduğuna işaret etti.

Syria_Violence

Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye sınırı yakınında yerlerinden olmuş kişilerin kaldığı Atme kampında çocuklar. Suriye’deki şiddet olayları nedeniyle 6.5 milyon Suriyeli yerlerinden olmuş durumda. Fotoğraf: Jodi Hilton/IRIN

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bugüne kadar iki toplantı yapan Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun gündeminde başlıca olarak Suriye’de siyasi süreç için bir yol haritası ve ayrıca Cenevre’de yapılacak görüşmeler sonrası ilan edilebilecek ülke çapında bir ateşkes olduğunu söyledi.

Genel Kurul’a bilgi verdikten sonar gazetecilerle konuşan Mistura, gelecekte yapılacak görüşmelere kimlerin katılacağının sorulması üzerine “Bu Suriye’deki muhaliflerin gelip mümkün olabildiği kadar kapsayıcı ve hazırlıklı olabilmesi için bir fırsattır” dedi.

Mistura ateşkes sağlanması kesin olmasa da, Suriye’de savaşanları etkileme kapasitesine sahip belirli ülkelerin barış görüşmelerinin parçası olmasından umutlu olduğunu ve atekeş olmasının bu ülkelerin de çıkarına olduğunu vurguladı.

Muhaliflerin de görüşmelere katılmasının önemini vurgulayan Mistura “Suriye Hükümeti’nden gelen liste elimizde. Listede 40’dan fazla kişi var. Ancak tutarlı, kapsamlı ve kapsayıcı bir muhalif grubun olması çok önemli” dedi.

Yerel olarak ilan edilen ateşkeslerin başarısız olduğundan bahseden Mistura, yabancı sponsorların etkisi olmadan ateşkeslerin sürekli olmayacağını da söyledi.

BM Suriye temsilcisi, barış görüşmeleri ateşkes sağlanması amaçlı olsa da IŞID’ın kontrolü altındaki Rakka ve Palmira’nın ateşkese dahil olmayacağını düşündüklerini de ifade etti.
Suriye Devlet Başkanı Başer Esad ile ilgili bir soru üzerine de Mistura, Viyana görüşmelerinin sadece ülke çapında ateşkes ile ilgili olmadığını aynı zamanda ayrılıkçı olmayan hükümet yapıları, yeni bir anayasa ve seçimlerin de görüşüldüğünü belirtti.

Devlet Başkanı Esad’ın Suriye teröristlerden arındırılmazsa siyasi sürecin işlemeyeceği yönündeki sözleriyle ilgili olarak da “Ne zaman siyasi süreç başlayacak olsa ve ateşkes ihtimali olsa pek çok açıklamalar yapılıyor ki bunlar da tarafları hazırlıyor ve konuşlandırıyor. Ama önemli olan Viyana toplantıları ve görüşmelerde ne olacağıdır” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb