ÜST MENÜ

BM Temsilcisi: “öldürücü” kış gelmeden doğu Halep’teki halka yardım için acil olarak harekete geçilmeli

 

Halep, Suriye. 4 yaşındaki Esraa ve erkek kardeşi 3 yaşındaki Waleed, yerlerinden edilmiş kişilerin kaldığı barınağın önünde.  Fotoğraf: UNICEF/UN013175/Al-Issa

Halep, Suriye. 4 yaşındaki Esraa ve erkek kardeşi 3 yaşındaki Waleed, yerlerinden edilmiş kişilerin kaldığı barınağın önünde. Fotoğraf: UNICEF/UN013175/Al-Issa

Birleşmiş Milletler Suriye İnsani Yardım Temsilcisi “öldürücü” olmasından korktuğu kışın yaklaşması ile birlikte doğu Halep’te kuşatma altındaki çeyrek milyon insanın açlık ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu ve acil olarak bölgeye yardım ulaştırılması için harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

BM Suriye Özel Temsilcisi Özel Danışmanı Jan Egeland, Cenevre’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Suriye’de savaşın beşinci kışı başlıyor. Bu acımasız savaşın en kötü kışı olacağından şüphe yok. Birçok yerde öldürücü etkiye sahip olacağından korkuyorum” dedi.

Halep’e anlamlı miktarda yardım malzemesinin Temmuz ayında bu yana sevk edilemediğini, son erzak dağıtımının da yapıldığını belirten Egeland, “Haftaya dağıtacak pek fazla erzak kalmayacak” dedi.
Egeland, geçtiğimiz hafta BM’nin bir insani yardım girişimi önerisinde bulunduğunu ve bu önerinin Rusya ve Suriye hükümeti ayrıca silahlı muhalif gruplar ile paylaşıldığını ifade etti.

Egeland, önerinin doğu Halep’te kuşatma altında kalan insanlara yardım amacıyla hastanelere tıbbi malzeme ve ilaç ulaştırılması, tıbbi nedenlerden dolayı 300 kadar hastanın aileleri ile birlikte Halep’ten tahliye edilmesi, gıda ve diğer acil insani yardım malzemesinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve sağlık hizmetleri verilmesi amacıyla daha fazla sağlık çalışanın bölgeye gönderilmesini kapsayan dört ana başlıktan oluştuğunu belirtti.

Egeland tarafların söz konusu dört maddeye herhangi bir koşul getirmelerinin öngörülmediğini belirtti ve Suriye’de kuşatma altında bulunan diğer bölgelerde de durumun köteye gitmekte olduğunu vurguladı.
Madaya, Zabadani, Fuah ve Kefraya’ya yönelik insani yardım sevkiyatını ve hastaların tahliyesini içeren “Dört Şehir Anlaşmasının” İran ve Ahrar El-Şam arasındaki “koşullama” nedeniyle sekteye uğradığı belirtiliyor.

Egeland, “Başka hiç bir yerde insani yardım konusunun Suriye’de olduğu derecede kutuplaştığını ve manipule edildiğini görmedim. Buna artık son verilmeli” dedi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb