ÜST MENÜ

BM temsilcisi: Suriye’de 5 yıldır süren acımasız savaştan sonra 2017 diplomasi yılı olabilir

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura (sağ) ve BM üst düzey danışmanı Jan Egeland. Fotoğraf: BM/ Jean-Marc Ferré (arşiv)

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura (sağ) ve BM üst düzey danışmanı Jan Egeland. Fotoğraf: BM/ Jean-Marc Ferré (arşiv)

Birleşmiş Milletler’in Suriye temsilcileri 2017 yılında Suriye’de bir şeylerin değişmesi gerektiğini ve değişebileceğini söylediler.

Cenevre’deki BM merkezinde gazetecilere açıklama yapan BM Suriye temsilcisi Jan Egeland Rusya ve Türkiye’nin garantörleri olduğu ateşkes anlaşmasının bir parçası olarak tüm sivillere erişim sağlanmasını kolaylaştıracaklarını bildirmeleriyle cesaretlendiklerini bildirdi ve “5 yıldır süren acımasız savaştan sonra diplomasinin olduğu, ihtilafların çözüldüğü, sivillerin korunduğu bir yıl yaşayabiliriz, bu olabilir” ifadesini kullandı.

Suriye’deki insani durum ciddiyetini koruyor. 2016 yılında yardım çalışanları ihtiyacı olanların sadece yüzde 21’ine ulaşabildiler. 2015 yılına göre yüzde birlik bir iyileşme yaşansa da, savaşın tarumar ettiği Suriye’de hala ihtiyaç halindeki kişilerin yüzde 79’una ulaşılamamış durumda.

Egeland, “biz burada konuşurken orada korkunç dramlar yaşanıyor” dedi.

Bu yerlerden biri de Suriye’nin başkenti Şam.

Şam’ın hemen dışında yer alan ve su kaynaklarının yüzde 70’ini oluşturan Wadi Barada kaynağının çalışmaması nedeniyle şehirdeki 5.5 milyon kişi susuz kalmış durumda. Birleşmiş Milletler kesintinin nedenini anlamak ve nasıl tamir edilebileceğini belirlemek için Wadi Barada’yı ziyaret etmek için izin istedi. BM aynı zamanda okullar, hastaneler, fırınlara su sağlamak için çalışmalar yapıyor.

Aynı basın toplantısında söz alan BM’nin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura da Güvenlik Konseyi’nin Rusya ve Türkiye çabalarıyla desteklenen ateşkesi memnuniyetle karşılayan kararı ışığında umutlandıklarını ifade etti.

Mistura, “Bu tür her girişimin desteklenmesi gerekli, umarız başarıya ulaşır ve kesinlikle memnunlukla karşılanmış durumda” dedi.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb