ÜST MENÜ

BM Temsilcisi: Suriye’de çatışmasızlık bölgeleri oluşturulması planı umut verici bir adım

Çatışmaların 2014 yılında başladığı Suriye’nin Kara kentinde bir erkek çocuğu yıkıntıların içinde bisikletine biniyor. Fotoğraf: UNHCR/Qusai Alazroni

Çatışmaların 2014 yılında başladığı Suriye’nin Kara kentinde bir erkek çocuğu yıkıntıların içinde bisikletine biniyor. Fotoğraf: UNHCR/Qusai Alazroni

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Astana’da Suriye’de çatışmasızlık bölgeleri oluşturulması yönünde imzalanan anlaşmadan memnuniyeti ifade etti ve umut verici bir adım olduğunu söyledi.

Türkiye, Rusya ve İran’ın desteğiyle Aralık ayı sonundan bu yana yapılan Astana görüşmelerinde anlaşmanın imzalanmasına tanıklık eden Mistura “Bugün Astana’da önemli, umut vadeden, olumlu çatışmaların azaltılması sürecinde doğru yönde bir adıma tanıklık ettiğimizi düşünüyorum” dedi.

Astana’da gözlemci olarak bulunan Mistura “İran, Rusya Federasyonu ve Türkiye’nin çok çalışması ve Amerika Birleşik Devletleri ve Ürdün’ün üst düzeyde temsili BM olarak çok önemli olduğuna inandığımız umut vadeden bir aşama sağladı” diye konuştu.

Üç garantör ülkenin imzaladığı çatışmasızlık anlaşmasının ayrıntıları açıklanmadı ancak ülkede yaşayan 6.3 milyon Suriyeliye daha fazla insani yardım ulaştırılmasını sağlama yönünde olduğu düşünülüyor.

BM Temsilcisi çatışmasızlık anlaşmasının somut hale gelmesiyle Cenevre’deki Suriye barış görüşmelerine yardımcı olacağını kaydetti.

Astana görüşmeleri ile BM gözetimindeki Cenevre görüşmeleri paralel olarak yürütülüyor. Cenevre’deki en son görüşmeler Mart ayında yapılmıştı. Suriye krizine siyasi bir çözüm getirmeyi hedefleyen Cenevre görüşmeleri BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’deki krizi sonlandırmak amaçlı yeni bir anayasa hazırlanması ve seçim yapılmasını öngören 2254 sayılı kararı çerçevesinde sürdürülüyor.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb