ÜST MENÜ

BM Temsilcisi Yemen barış görüşmelerinin erteleneceğini açıkladı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Yemen Özel Temsilcisi Şeyh Ahmed / UN Photo/Elma Ocik

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Yemen Özel Temsilcisi Şeyh Ahmed / UN Photo/Elma Ocik

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Yemen Özel Temsilcisi Şeyh Ahmed Kuveyt’te 18 Nisan’da başlaması plananan Yemen barış görüşmelerinin ertelendiğini açıkladı.

Özel Temsilci Şeyh Ahmed konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Yemen Hükümetine görüşmelere katılmak üzere Kuveyt’e heyet gönderdiği için teşekkürlerini sundu.

Şeyh Ahmed, “Enserullah ve Genel Halk Kongresi’nin Yemen’de daha fazla can kaybı yaşanmasının önüne geçebilecek ve ükeyi saran şiddet çemberini sonlandırabilecek fırsatı kaçırmayacaklarını umut ediyorum” dedi.

Basında çıkan haberlerde, Huti asi gruplarını ve eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih’in partisini temsil eden heyetlerin, yoğun çatışmalar ve Suudi Arabistan öncülüğündeki hava harekatları nedeniyle henüz Kuveyt’te düzenlenecek görüşmelere katılmak için yola çıkmadıkları belirtiliyor.

Özel Temsilci açıklamasında ortaya çıkan bu durumun aşılması ve heyetlerin Yemen’deki krize barışçıl bir çözüm bulunması için görüşmelere başlamaları için tüm çabaların harcandığını ifade etti.

Açıklamada ayrıca tarafların sorumluluklarını üstlenerek vakit geçirmeden görüşme masasında yerlerini almaları da istendi.

Görüşmelerin, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) tarafından önerilen süreç çerçevesiden Yemenli taraflar arasında düzenlecek görüşmeler sonucu krize barışçı bir sonuç bulunmasına yardımcı olunması hedefleniyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb