ÜST MENÜ

BM: Tüm çocuklar akran zorbalığına maruz kalmadan eğitim alabilmeli

 

Screen Shot 2019-01-24 at 10.57.20

Akran zorbalığının sonuçları çok ciddi boyutlara ulaşabiliyor ve bu sorun dünyanın dört bir yanındaki okullarda yaşanabiliyor. 

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından yayınlanan, “Sayıların Söylediği: okullarda akran şiddeti ve zorbalığının önlenmesi” başlıklı raporda çocukların akran zorbalığına maruz kalmadan eğitim almalarının önemine vurgu yapılıyor ve sorunla mücadele amacıyla alınabilecek önlemler sıralanıyor.

Londra’da düzenlenen 2019 Dünya Eğitim Forumunda 22 Ocak’ta yayınlanan raporda, okula giden erkek ve kız öğrencilerin yaklaşık üçte birinin son bir ay içinde en az bir kez akran zorbalığına maruz kaldığı aktarılıyor. Aynı oranda öğrencinin de fiziksel şiddete uğradığı ifade ediliyor. 

Raporda, fiziksel zorbalığın bir çok bölgede en ciddi sorun olduğu, Kuzey Amerika ve Avrupa’da ise psikolojik ve cinsel zorbalığın yaygın olarak görüldüğü aktarılıyor.

İnternet ve akıllı  telefonlar aracılığıyla yapılan zorbalıkta artış olduğu belirtiliyor

Erkek öğrenciler arasında fiziksel zorbalık daha yaygın iken kız öğrenciler arasında da psikolojik zorbalığın öne çıktığı ifade ediliyor. Ayrıca, internet ve akıllı telefonlar kullanılarak yapılan zorbalıkta da artış olduğu raporda aktarılıyor. 

Raporda, ilk sırada fiziksel farklılıkların, daha sonra ise ırk, milliyet ve ten rengi nedeniyle farklı olduğu düşünülen çocukların zorbalığa daha fazla maruz kalma ihtimali olduğu ifade ediliyor.

Raporda, zorbalığın kesinlikle engellenmesi gereken bir sorun olduğu, çünkü çocukların akıl sağlığı, yaşam kalitesi ve akademik başarısını ciddi derecede olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Sıklıkla zorbalığa maruz kalan çocukların dışlanma ihtimali diğer çocuklara göre üç kat, okuldan kaçma ihtimali ise iki kat artıyor. Akran zorbalığı hatta eğitimlerini tamamlayamamalarına bile neden olabiliyor. 

Tüm olumsuzluklara rağmen mücadelede ilerleme sağlandı

Sorunun vahimliğine rağmen bir çok ülke akran zorbalığı ile mücadele alanında önemli ilerleme sağlamış bulunuyor.

UNESCO Başkan Yardımcısı Stefania Giannini, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Veri aldığımız ülkelerin yaklaşık yarısında okullarda akran şiddet ve zorbalığının azaldığını öğrenmek bizi cesaretlendiriyor. Bu da bize güçlü siyasi liderliğe ilave olarak eğitim, işbirliği, raporlama ve izleme gibi diğer yöntemler sayesinde okullarda akran zorbalığı ve şiddeti nedeniyle ortaya çıkan korku iklimini yumuşatmanın mümkün olduğunu ispat ediyor… Güvenli, herkesi kapsayan ve etkin öğrenim ortamı tüm çocuklar ve gençlerin hakkıdır” dedi.

Raporda 144 ülkeden alınan son verilere yer veriliyor. Rapora (İngilizce) https://bit.ly/2U9t5tb adresinden ulaşılıyor.

 

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb