ÜST MENÜ

BM: Ukrayna’nın doğusunda sivillerin hayatı tehlikede

Ocak sonundaki çatışmalardan sonra 1 Şubat 2017 tarihinde Ukrayna’da dondurucu soğukların hüküm sürdüğü Avdiivka’da çocuklar ısıtılan bir barınakta sıcak yemek yiyorlar. Fotoğraf: UNICEF/Aleksey Filippov

Ocak sonundaki çatışmalardan sonra 1 Şubat 2017 tarihinde Ukrayna’da dondurucu soğukların hüküm sürdüğü Avdiivka’da çocuklar ısıtılan bir barınakta sıcak yemek yiyorlar. Fotoğraf: UNICEF/Aleksey Filippov

Birleşmiş Milletler Ukrayna’nın doğusunda Hükümet güçleri ile ayrılıkçı güçler arasında artan çatışmaların sivillerin hayatını tehlikeye attığını bildirdi.

BM’nin Ukrayna Mukim ve İnsani İşler Koordinatörü Neal Walker Cenevre’de yaptığı açıklamada “Doğu Ukrayna’daki durum çok ciddi, 21 Ocak ile 3 Şubat arasında çatışmaların yoğunluğu arttı” diye konuştu ve Avdiivka, Yasynuvata, Makiivka ve Donetsk kentleri yakınındaki çatışmalarda ateşkesin sürekli ihlal edildiğini ve çatışmaların sürdüğünü kaydetti.

Walker bir haftada 30 bin kere ateşkes ihlali yaşandığını vurguladı.

Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalara 2014 yılının Mart ayında başlamıştı. 2015 yılının Şubat ayında ise Minsk’de ateşkes anlaşmasına varılmıştı. Ancak ateşkes sık sık ihlal ediliyor.

Walker hükümet güçleri ile silahlı ayrılıkçı güçler arasındaki mesafenin gittikçe daraldığını belirtti ve neredeyse artık yüz yüze olduklarını kaydetti. BM Temsilcisi Minsk anlaşmasını doğrudan ihlal eden biçimde bölgede ağır silahların bulunduğunu da söyledi.

Walker bölgede insani durumun da çok kritik olduğunu belirtti ve son haftalarda hava sıcaklığının -10 ila 20 derecelerde olduğunu sözlerine ekledi.

Çatışmaların ayrıca altyapıya da zarar verdiğini söyleyen Walker bombalama devam edip de daha fazla zarar görürse çevreye de büyük zarar verecek bir kimya fabrikasının olduğunu da kaydetti.

BM Mukim ve İnsani İşer Koordinatörü Ukrayna’da hükümet tarafından kontrol edilen bölgelerde 800 bin ile bir milyon arasında yerlerinden edilmiş kişi olduğunu, 200 bin kadar kişinin ise hükümet kontrolündeki bölgelerden hükümetin kontrol edemediği bölgelere geri döndüğünü belirtti.

Ukrayna’daki çatışmalar nedeniyle bugüne kadar siviller de dahil 10 bin kişi öldü.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb