ÜST MENÜ

BM uyarıyor: Dünya genelinde 300 milyondan fazla insan depresyonda

dep

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından açıklanan son rapora göre dünya genelinde 300 milyondan fazla insan, sağlık sorunlarının ve engelliliğin ana nedenleri arasında yer alan depresyondan muzdarip.

DSÖ Başkanı Margaret Chan, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, söz konusu rakamların tüm ülkelere akıl sağlığına yönelik yaklaşımlarını gözden geçirme vaktinin geldiğini ve tedaviye gerekli aciliyetin verilmesinin gerektiğini gösterdiğini belirtti.

Dünya genelinde depresyondan muzdarip insanların oranının 2005 yılından 2015 yılına kadar geçen sürede yüzde 18 artmış olması nedeniyle DSÖ 7 Nisan Dünya Sağlık Günü kapsamında başlatılması ve bir yıl sürmesi öngörülen “Depresyonu konuşma vakti” temalı bir kampanya başlatıyor. Böylece, depresyon yaşayan insanların yardım almalarının önemi vurgulanıyor.

Ruh sağlığı sorunları yaşayan insanların destek alamalarına ilave bir de damgalanma korkuları bir çok kişinin sağlıklı ve üretken bir hayat için ihtiyaç duydukları tedavi imkanlarından yararlanamamalarına yol açıyor. Depresyonun her yıl yüzbinlerce insanın hayatına mal olan intiharların da en önemli nedenlerinden biri olduğu belirtiliyor.

Depresyonun önlenmesi amacıyla öncelikle ön yargıların ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması gerekiyor. DSÖ Ruh Sağlığı ve Madde Bağımlılığı Dairesi Başkanı Şekhar Saxena, ruh sağlığı ile bağlantılı olan damgalama ile mücadele için bu yılki kampanyalarının “Depresyonu konuşma vakti” temasını taşıdığını belirtti. Saxena, depresyondaki bir kişinin tedavisinin ilk aşamasının genellikle güvendikleri bir kişi ile konuşmayla başladığını ifade etti.

Yetkililer ayrıca bu alandaki yatırımların artırılması gerektiğini belirtiyor. Birçok ülkede ruh sağlığı sorunları yaşayanlara yönelik desteğin ya hiç olmadığı ya da çok kısıtlı olduğu ifade ediliyor. Üst düzey gelir seviyesindeki ülkelerde de depresyondan muzdarip kişilerin yaklaşık yüzde 50’sinin tedavi görmediği aktarılıyor. Dünya genelinde akıl sağlığı hizmetleri için ülkelerin bütçelerindeki pay ortalama yüzde 3 olarak ortaya çıkıyor.

DSÖ, bu alanda önlem alınmakta gecikilmesinin maliyetinin yüksek olacağını vurguluyor. DSÖ, 2016-2030 döneminde depresyon ve diğer yaygın görülen ruh sağlığı sorunları ile mücadele için kaynakların artırılmamasının dünya ekonomisine 1 tirlyon ABD Dolarına mal olacağını tahmin ediyor.

Bireylerin çalışamamaları ailelerinin maddi kayıplara uğramasına neden oluyor. Çalışanların daha az üretken olmaları ve çalışamamaları halinde işverenler olumsuz etkileniyor. Hükümetlerin sağlık alanındaki harcamaları yükseliyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb