ÜST MENÜ

BM Uzmanı: Her yıl iki milyon insan meslek hastalıklarına yol açan zararlı maddeler nedeniyle yaşamını yitiriyor

safetywork

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Haklarının Çevresel Yönetimi Uygulamaları ve Tehlikeli Maddelerin ve Atıkların İmhası Özel Raportörü Başkut Tuncak, devletleri ve özel sektörü, zararlı maddeler nedeniyle ortaya çıkan meslek hastalıkları ve ölümlerini önlemek üzere çabalarını artırmaya çağırdı.

Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü vesilesiyle yayımladığı açıklamada “Uluslararası Çalışma Örgütü rakamlarına göre her yıl yaklaşık iki milyon insan meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Kanser, kalp hastalığı, düşük, doğum kusurları ve diğer bir çok hastalık ve bozukluk bir çok meslekte tehlikeli maddelere maruz kalınması sonucu ortaya çıkıyor” dedi.

Meksika’da bir petrokimya tesisinde meydana gelen ve 30’dan fazla kişinin yaşamını yitirmesine yol açan kaza gibi büyük çaplı olayların medyanın gündemine girebildiğini ancak en büyük risk altında olan grubun işçiler olduğunu belirten Tuncak, bir çok tüketici için bir işçinin iş yerinde maruz kaldığı zararlı maddeler nedeniyle hastalanması ya da hayatını kaybetmesinin farkına varılmayan bir salgın sonucu meydana geldiğini söyledi ve ekledi: “Ancak biz bu salgını durdurabiliriz ve durdurmamız şart”.

Özel raportör, bir çok ülkeye gerçekleştirdiği inceleme ziyaretleri sonucu hazırladığı raporda zararlı maddelere maruz kalan işçilerin kanser, solunum yolu hastalıkları ve kalp rahatsızlığı gibi sorunlarla karşı karşıya kalabildiklerini, ancak genellikle etkili tedavi imkanlarını bulamadıklarını vurguladı.

Meslek hastalığına bağlı ölümlerin engellenmesi için daha fazla çaba göstermenin devletlerin ve işverenlerin görevi olduğunu belirten Tuncak, “Maalesef hayatını kaybedenlerin sayısı bize farklı bir durumu anlatıyor”, dedi.

Başkut Tuncak, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi tarafından 2014 Haziran ayında oy birliğiyle BM İnsan Haklarının Çevresel Yönetimi Uygulamaları ve Tehlikeli Maddelerin ve Atıkların İmhası Özel Raportörlüğüne atadı.

Tuncak, 2003-2009 yıllarında Kadına Karşı Şiddet Özel Raportörlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Yakın Ertürk ve 2014 Mayıs ayında Gıda Hakkı Özel Raportörü atanan Prof. Dr. Hilal Elver’dan sonra BM’de özel raportörlük görevini üstlenen üçüncü Türk oldu.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb