ÜST MENÜ

BM uzmanı Suriye’nin kuzeyinde Daeş ilerlemesine karşı sivillerin korunması çağrısında bulundu

 

Halep’te çatışma nedeniyle evlerinde edilenlerin sığındığı bir binanın önünde oynayan kız çocuğu Fotoğraf: UNICEF

Halep’te çatışma nedeniyle evlerinde edilenlerin sığındığı bir binanın önünde oynayan kız çocuğu Fotoğraf: UNICEF

BM insan hakları uzmanları Daeş’in Suriye’nin kuzeyinde Halep bölgesinde başlattığı saldırıya maruz kalan sivillere acil olarak koruma sağlanması çağrısında bulundu.

Uzmanlar, söz konusu Daeş saldırılarının bölgeden yeni göçler yaşanmasına, çatışmalar nedeniyle zaten evlerinden edilmiş olan binlerce insanın bir kez daha göçe zorlanmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Suriye’de yerleşik BM kuruluşlarının yaptığı açıklamaya göre Daeş son iki gün içinde bir çok köyü ele geçirerek Azez’e iki kilometre kadar yaklaşmış bulunuyor. Bu gelişme, Suriye’nin Türkiye sınırında kamplarda yaşayan binlerce insanı ciddi bir riskle karşı karşıya bırakıyor.

Daeş’in 27 Mayıs’ta Suriye’deki devlet dışı diğer silahlı gruplara karşı başlattığı saldırılar sonucu BM tahminlerine göre 9 bin 500 sivilin Mare şehrinde kuşatma altında kaldığı belirtiliyor.

BM Evlerinden Edilenlerin İnsan Hakları Raportörü Chaloka Beyani konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yaklaşık 165 bin sivilin Suriye’nin Türkiye sınırındaki yerleşim alanlarında kaldığını, bu insanların yıl başından bu yana topçu ve hava saldırılarına maruz bırakıldığını, bu saldırılarda onlarca sivilin öldüğünü veya yaralandığını belirtti. Beyani, bu sivillerin güvenliğinin Suriye sınırları içinde sağlanamaması halinde komşu ülkelerin bu kişileri kabul etmesi gerektiğini ifade etti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb