ÜST MENÜ

BM ve diplomatik ortakları Kudüs’te gerginliğin azaltılması çağrısı yapıyor

Eski Kudüs kentine giren Şam Kapısı. Fotoğraf: BM/ John Isaac

Eski Kudüs kentine giren Şam Kapısı. Fotoğraf: BM/ John Isaac

Birleşmiş Milletler ve diplomatik ortakları Eski Kudüs’te artan gerginlik ve şiddet olayları karşısında derin endişelerini bildirirken, taraflara gerginliğin azaltılması için çağrı yaptılar.

Birleşmiş Milletler, Rusya, ABD ve Avrupa Birliği’nden oluşan Orta Doğu Dörtlüsü 23 Temmuz tarihinde yayınladıkları açıklamada terör eylemlerini ve masum insanların ölmesini şiddetle kınadılar.

Kudüs’teki kutsal mekanlarla ilgili duyarlılıklara dikkat çeken Orta Doğu Dörtlüsü tüm tarafları gerginlik yaratıcı davranışlardan uzak durmaya ve durumu sakinleştirmeye çağırdılar.

Yayınladıkları açıklamada Dörtlü İsrail Başbakanının Kudüs’ün kutsal mekanlarında statükonun korunacağına dair güvence veren açıklamasını memnunlukla karşıladıklarını belirttiler. Dörtlü İsrail ve Ürdün’ü de statükonun devam etmesi için birlikte çalışmaya çağırdılar. Ürdün’ün Kudüs’teki kutsal mekanların korunması ile ilgili özel bir rolü bulunuyor.

Eski Kent olarak adlandırılan Kudüs’un tarihi bölümünde özellikle Harem-i Şerif çevresinde Haziran ayı ortalarından bu yana gerginlik sürüyor.

BM Gelen Sekreteri António Guterres de 21 Temmuz tarihli açıklamasında İsrail güvenlik güçleri ile çatışma sırasında 3 Filistinlinin ölmesini şiddetle kınamış ve olayların derinliğine incelenmesini istemişti. Guterres İsrail ve Filistinli liderleri gerilimi daha da artıracak davranışlardan kaçınmaya çağırmıştı. Guterres ayrıca tüm siyasi, dini ve toplum liderlerine gerilimi azaltmaya yardım etme çağrısı yapmıştı.

Genel Sekreter dini mekanların kutsallığına her zaman saygı duyulması gerektiğini ve bu yerlerin şiddet yeri olmadıklarını vurgulamıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Halamiş yerleşkesinde İsrailli bir ailenin üç üyesinin bir Filistinli tarafından bıçaklanarak öldürülmesi üzerine de Genel Sekreter bir açıklama daha yayınlamış ve olayı şiddetle kınamıştı.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb