ÜST MENÜ

BM ve küresel ortakları Somali’de seçim süreciyle ilgili değişikliklerden endişeli

Somali Baidoa’da delegeler Ulusal Liderlik Forumuna katılıyor. 23 Haziran 2016. Fotoğraf: BM/Abdikarim Mohamed (arşiv)

Somali Baidoa’da delegeler Ulusal Liderlik Forumuna katılıyor. 23 Haziran 2016. Fotoğraf: BM/Abdikarim Mohamed (arşiv)

Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası topluluk üyeleri Somali Ulusal Liderlik Forumu (NFL)’nun anayasal seçim sürecini ihlal eden kararlarından derin endişe duyuyor.

Halen Somali’nin Geçici Anayasası Parlamentonun üst kanadında 54 sandalyeye izin veriyor. Ancak NFL 24 Aralık tarihli yayınladığı bir tebliğ ile daha fazla sandalye ekleme kararı aldı.

Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği, Avrupa Birliği, Hükümetler Arası Kalkınma Makamı, Belçika, İtalya, Hollanda, İsveç, Birleşik Krallık ve ABD tarafından 27 Aralık tarihinde yayınlanan ortak basın açıklamasında, Federal Parlamentonun resmen açılışının seçim süreci içinde olumlu bir gelişme olarak görüldüğü bildirildi ancak üst kanadın daha fazla genişlemesinin ancak yeni federal parlamentoda başkanlık seçimi yapıldıktan sonra ve uygun anayasal süreç içinde gerçekleşmesi gerektiği vurgulandı.

Basın açıklamasında ayrıca kadınlar için ayrılmış parlamento sandalyelerinin erkekler tarafından alınması gibi bir takım vakaların yaşandığına dikkat çekilirken, NFL’nin hakkında taciz ve görevi kötü kullanma iddiaları olan adayların diskalifiye edilmesi kararını geçersiz saydığı da belirtildi.

Açıklamada, bu durumun Federal Hükümetin hukukun üstünlüğü ilkesine uyma taahhüdü ile çeliştiği, eğer bu adayların Somali’nin 10. Parlamentosunda sandalye sahibi olmasına izin verilirse NFL’nin hesap verebilirlik ve güvenilirlik ilkelerine bağlılığına şüphe getireceği kaydedildi.

BM ve uluslararası topluluk üyeleri sonuçları şiddet, yolsuzluk, tehdit ile etkilenen ya da sandalyelerden üçte birinin kadınlara ayrılmaması durumunda olan sandalyeler için yeniden seçim yapılması çağrısında bulundu. Ayrıca Somali parlamentosuna parlamento başkan ve başkan yardımcılarının ve Federal Devlet Başkanının en kısa sürede seçilebilmeleri için bir zaman çizelgesi oluşturması için çağrı yapıldı. 19 Ocak 2017 tarihinde BM Güvenlik Konseyi’nin Somali hakkında toplanacağı hatırlatılarak, zaman çizelgesinin süratle yapılması gerektiği vurgulandı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb