ÜST MENÜ

BM ve ortakları batı Musul’da 750 bin kişinin çatışmalardan etkileneceğini belirtti

Ayman (solda) ve Khalid (sağda) Musul'un doğusundaki dağıtım merkezinden malzeme edinmiş taşıyorlar 9 Aralık 2016. Fotoğraf: UNICEF/UN044148/Khuzaie

Ayman (solda) ve Khalid (sağda) Musul’un doğusundaki dağıtım merkezinden malzeme edinmiş taşıyorlar 9 Aralık 2016. Fotoğraf: UNICEF/UN044148/Khuzaie

Musul’un Daeş’ten kurtarılması için başlatılan harekatın yüzüncü gününün geride kaldığı ve Irak birliklerinin batı Musul’a ilerlemesinin beklendiği bir dönemde, BM Irak İnsani Koordinatörü Lise Grande, yaptığı açıklamada söz konusu harekattan yaklaşık 750 bin sivilin etkilenmesinin beklendiğini söyledi.

Şimdiye kadar çatışmalar doğu Musul’da yoğunlaşıyordu ve 180 bin kişi bölgeden kaçmak zorunda kalmıştı. 550 bin sivil ise evlerinde kalmayı tercih etmişti.

Grande, doğu Musul’da yüzbinlerce sivilin evlerinde kalabilmiş olmasının olumlu bir gelişme olduğunu, batı Musul’daki sivillerin korunması için de tüm imkanların kullanılacağını umduklarını söyledi. Grande, “Ciddi risk altında olduklarını ve yaşamlarından endişe ettiklerini biliyoruz” dedi.

Grande, batı Musul’a insani yardım çalışanlarının erişimlerinin olmadığını, ancak temel gıda fiyatlarında büyük artışlar yaşandığına, geliri olmayan bir çok ailenin günde sadece bir öğün yemek yiyebildiğine, bazı ailelerin ısınmak için mobilyalarını yakmak zorunda kaldığına dair haberler alındığını ifade etti.

Grande, “Batı Musul’da neler olacağını bilemeyiz, ancak kuşatma koşullarının yaşanması ve toplu göç ihtimallerini göz ardı edemeyiz. Siviller tuzaklanan bombalar ve iki ateş arasında kalma sonucu hayatlarını kaybedebilir, canlı kalkan olarak kullanılabilir” dedi.

Irak güvenlik birimlerinin harekatlarının merkezine sivillerin korunmasını yerleştirdikleri belirtiliyor. İnsani yardım örgütleri bu yaklaşımı memnuniyetle karşılarken tüm taraflardan uluslararası hukuktan gelen sivilleri koruma ve hayat kurtaracak yardımlara erişimlerini sağlama sorumluluklarını tam olarak yerine getirmelerini istiyor.

“Dünyanın dikkati Irak’taki askeri harekat üzerinde yoğunlaşmış bulunuyor. Ancak, bu harekat sona erdiğinde insani kriz hala devam ediyor olacak” diyen Grande Musul, Havice ve Telafer’de ortaya çıkacak duruma göre 3 ila 4 milyon Iraklının evlerini terk etmek zorunda kalabileceğini söyledi.

“Bu aileler hayatlarını nasıl yeniden inşa edeceklerine dair önemli kararlar almak zorunda kalacak. Bizler onlara yardım etmek için yanlarında olmalıyız” diyen Grande, Musul harekatından sonra uluslararası topluluğun bölgeye olan ilgisinin ve desteğinin kesilmeyeceğini umduklarını ve buna inandıklarını söyledi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb