ÜST MENÜ

BM Yapay Zeka zirvesi yoksulluk ve insanlığın büyük sorunlarına çare arıyor

Robot Nono-Y 2012 Cenevre Buluşlar Fuarından. Fotoğraf: WIPO/Emmanuel Berrod

Robot Nono-Y 2012 Cenevre Buluşlar Fuarından. Fotoğraf: WIPO/Emmanuel Berrod

Yapay Zeka denilince akla sürücüsüz giden arabalar, ses tanıyan akıllı telefonlar geliyor, ancak Birleşmiş Milletler bu hafta Cenevre’de toplanan Fayda için Yapay Zeka Küresel Zirvesi (AI for Good Global Summit) ile yapay zekanın sürdürülebilir kalkınmaya odaklanarak nasıl yoksulluk ve açlığın ortadan kaldırılması ve çevrenin korunmasına katkı sağlayabileceğini ele alıyor.

7-9 Haziran tarihleri arasında yapılan zirve BM Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ve XPRIZE Vakfı ortaklığında, 20 BM kuruluşunun katkılarıyla organize ediliyor. Zirve yapay zeka alanındaki ileri gelenleri insani yardım konularında çalışanlar ve akademisyenler ile bir araya getiriyor.

Zirveye gönderdiği video mesajında BM Genel Sekreteri António Guterres “Yapay zeka herkes için barış ve refah içinde onurlu bir yaşam sağlanmasını hızlandırma potansiyeline sahip. Hükümetler sanayi ve sivil toplum için, hepimiz için, yapay zekanın geleceğimizi nasıl etkileyeceğini ele alma zamanı geldi” dedi.

Guterres mesajında yapay zekanın dünyamızı sosyal, ekonomik ve politik olarak dönüştürmeye başladığını ancak siber güvenlik, insan hakları ve mahremiyet gibi ve ele alınması gereken çok önemli zorluklar ve etik konular olduğunu vurguladı.

Guterres kalkınmakta olan ülkelerin yapay zekanın faydalarından yararlanabilecekleri gibi, geride bırakılma riski de taşıdıklarının altını çizdi.

BM Genel Sekreteri bu zirveyle yapay zekanın insanlığa fayda sağlayacak ve ortak değerlerimizi güçlendirecek şekilde kullanılmasına katkı sağlanacağını kaydetti.

ITU Genel Sekreteri Houlin Zhao da zirvenin BM, ITU ve BM kuruluşlarının sanayi çevreleri ve akademisyenler ile yapay zeka çalışmalarının ilerlemesi için nasıl birlikte çalışabileceklerini ortaya koyacağını belirtti.

Zirvenin uluslararası diyalog için tarafsız bir platform olduğunu söyleyen Zhao, yeni teknolojilerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için nasıl kullanılabileceğinin ele alınacağını söyledi.

Zirvede ele alınacak başlıklar arasında yapay zeka ne kadar ilerleyebilir, ne ölçüde yaşamlarımızı değiştirebilir ve yapay zekayı nasıl fayda sağlayan bir güce dönüştürebiliriz yer alıyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb