ÜST MENÜ

BM yardım konvoyları ABD-Rusya arasında varılan ateşkes anlaşmasına rağmen Suriye’de kuşatma altındaki bölgelere erişemiyor

Batı Halep’te UNICEF yetkilileri evlerinden edilen anneler ve çocukları ile görüşüyor. 13 Eylül 2016 Foto: UNICEF/Ourfali

Batı Halep’te UNICEF yetkilileri evlerinden edilen anneler ve çocukları ile görüşüyor. 13 Eylül 2016 Foto: UNICEF/Ourfali

 

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura, ABD ile Rusya arasında varılan anlaşma kapsamında 9 Eylül’de başlayan ateşkese tarafların büyük oranda uyduğunu, ancak Suriye hükümetinden gerekli izinlerin alınamaması nedeniyle yardım konvoylarının ihtiyaç sahiplerine erişiminin henüz mümkün olmadığını belirtti.

Mistura, “Zaman kaybediyor olmamız özellikle esef verici bir durum. Çatışmaların kesilmiş olması nedeniyle bu zamanı ihtiyaç sahiplerine insani yardım ulaştırmak için kullanmalıydık” dedi.

2016 yılında, Suriye’de tahminlere göre 6 milyonu çocuk olmak üzere 13,5 milyon insan yardıma muhtaç durumda. 5,5 milyon insan erişimin son derece zor olduğu bölgelerde yer alıyor. Bu sayının 600 bini ise kuşatma altındaki 18 bölgede yaşamak zorunda bulunuyor.

ABD ve Rusya, Uluslararası Suriye Destek Grubunun (USDG) eşbaşkanlığını yürütüyor. Grup ayrıca Avrupa Birliği ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkeden oluşuyor. USDG çatısı altında insani yardım alanında oluşturulan çalışma grubu ise bu yıl başlarından bu yana çalışmalarını sürdürüyor.

Ancak, Suriye hükümetinin BM’nin yardım malzemesi götürmek istediği 5 bölgeye geçiş izni vermediği belirtiliyor. Mistura, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine eriştirilmesi için şiddetin azaldığı bu dönemin mutlaka verimli şekilde kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Mistura’nın Özel Danışmanı Jan Egeland da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ateşkes anlaşmasına büyük oranda uyulduğunu gördüklerini, son 24 saat içerisinde sivil can kaybı olmadığına, okulların hastanelerin bombalanmadığına dair bilgilerin iyi bir haber olduğunu söyledi.

Ancak Egeland söz konusu dönemin ihtiyaç sahiplerine insani yardım ulaştırılması için kullanma fırsatından yararlanılamamasının ise olumsuz bir gelişme olduğunu belirtti.

Egeland, izin çıkması halinde BM yardım konvoylarının doğu Halep’in yanı sıra Modemeya, El-Var, Talbiseh ve Duma gibi bölgelerede ulaşmayı hedeflediğini ifade etti.

Egeland, açlık çekmeyen kişilerin artık cesur BM insani yardım çalışanlarının önündeki siyasi, bürokratik ve usule ilişkin engelleri bir kenara bırakmaları ve onların kuşatma altındaki ya da iki ateş arasında kalan çaresizlik içindeki kadın, çocuk ve yaralı sivillere yardım eli uzatmalarına imkan tanımaları gerektiğini söyledi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb