ÜST MENÜ

BM Yekilileri, Yemen’de sivillere yönelik hava saldırılarına dair haberlerin endişe verici olduğunu söyledi

Yemen’nin Saada vilayetinin Sa'ada şehri çatışmalar sırasında yoğun hava saldırılarına maruz kalıyor. OCHA/Philippe Kropf (arşiv)

Yemen’nin Saada vilayetinin Sa’ada şehri çatışmalar sırasında yoğun hava saldırılarına maruz kalıyor. OCHA/Philippe Kropf (arşiv)

 

Yemen’nin Saada vilayetinde sivilleri hedef alan hava saldırıları yaşandığı yönünde çıkan haberler nedeniyle derin bir endişe içinde olduğunu söyleyen Birleşmiş Milletler (BM) Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick, çatışan taraflardan ve onlar üzerinde nüfusu bulunanlardan ve söz konusu tarafları destekleyenlerden uluslararası hukuktan kaynaklanan sivilleri koruma sorumluluğunun yerine getirilmesini istedi.

McGoldrick, BM İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi (OCHA) tarafından yayınlanan açıklamasında, “Çatışmanın tüm tarafları sivillerin korunması ve çatışmalar sırasında sivillerle muharip gruplar arasındaki farkın gözetilmesi ilkesini görmezden geliyor” dedi.

Safra mahallesinde bir eve ve özel bir araca Cuma günü düzenlenen saldırılarda aralarında kadın ve çocukların bulunduğu en az 12 sivilin yaşamını yitirdiği ve 10 sivilin de yaralandığı bildirildi.

McGoldrick, söz konusu iddiaların BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğince incelendiğini ve çatışmaların ne kadar acımasız bir şekilde devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

McGoldrick “Daha önce de söyledim, savaşların bile bir kuralı vardır ve bunlara kesinlikle uyulması gerekir” dedi.

BM Sözcüsü Stéphane Dujarric de New York’ta yaptığı açıklamada, BM’nin insani yardımlarını dağıtabilmesi için gerekli olan yakıtın henüz Aden’den sevkiyatının yapılamadığını, ancak BM ekibinin söz konusu yakıtın hafta içinde Aden’den başkent Sana’ya ulaştırılacağına dair güvence aldığını belirtti.

Dujarric, “Yetkili makamlardan BM faaliyetlerinde kullanılmak üzere uçaklar için düzenli olarak yakıt ikmalinin sağlanmasını talep ediyoruz” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb