ÜST MENÜ

BM Yemen barış görüşmelerini Eylül ayında Cenevre’de yeniden başlatmayı hedefliyor

 

Araçlar 2016 yılında hava saldırısında vurulan bir köprüden geçmek için sıra bekliyor. Burası Hudeyde’yi diğer ülkenin diğer bölgelere bağlayan dört yoldan biri. - UN OCHA/Giles Clarke

Araçlar 2016 yılında hava saldırısında vurulan bir köprüden geçmek için sıra bekliyor. Burası Hudeyde’yi diğer ülkenin diğer bölgelere bağlayan dört yoldan biri. – UN OCHA/Giles Clarke

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, 2 Ağustos’ta BM Güvenlik Konseyinde düzenlenen bilgilendirme toplantısında Yemen’de iki yıldan bu yana kesintiye uğrayan barış görüşmelerinin yeniden başlaması amacıyla tarafları 6 Eylül’de Cenevre’ye davet etmeyi planladığını söyledi.

Yemen’de çatışmaların başladığı 2011 yılından bu yana BM soruna barışçıl bir çözüm bulunması için çalışmalarını sürdürüyor. Devlet Başkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi’nin talebi üzerine Suudi Arabistan’ın önderlik ettiği koalisyon ülkeleri, başkent Sana’nın Husilerden geri alınması için 2015 yılında askeri müdahale başlattı.

Griffiths, Konsey’de yaptığı konuşmada bu zorlu süreçte barış için bir fırsat yakalandığını belirtti.

Griffiths, son dönemde Hudeyde liman kentinin çatışmaların ağırlık merkezi haline geldiğini, ancak taraflar arasındaki görüş ayrılığının kimsenin tahmin edemeyeceği oranda azaldığını, bu nedenle soruna siyasi bir çözüm bulunması ihtimalinin de arttığını söyledi.

Griffiths, Güvenlik Konseyini tarafları sorunları askeri yollardan değil müzakereler yoluyla çözmeye teşvik etmeye çağırdı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Direktörü John Ging de Yemen’de insani durumun çok zorlayıcı bir seviyede olduğunu söyledi.

Ging, Yemen nüfusunun yüzde 75’inin, bir diğer deyişle 22 milyon kişinin insani yardım ve korunmaya muhtaç olduğunu, 2 milyon kişinin evlerinden edildiğini, 8,4 milyon kişinin günlük yiyecek yardımına ihtiyaç duyduğunu, ülkenin dünyada en şiddetli kolera salgını ile karşı karşıya kaldığını, hastalığın geçtiğimiz yıl 1,1 milyon kişiyi etkilediğini söyledi.

Ging, insani yardım çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü, ancak sadece insani yardım ile sorunun çözülemeyeceğini, insanların uzun zamandır büyük acılar çektiğini, artık çatışmaların sonlandırılmasının zamanının geldiğini belirtti.

 

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb