ÜST MENÜ

BM Yemen Özel Temsilcisi: Taraflar arasında önemli görüş ayrılıkları olmasına rağmen barış konusunda hem fikirler

BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Valed Seyh Ahmed. BM Foto/Loey Felipe

BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Valed Seyh Ahmed. BM Foto/Loey Felipe

 

Yemen’de çatışan taraflar arasında Kuveyt’te yapılan görüşmelerin dördüncü gününde güvenlik, siyasi ve insani konular ele alındı. Görüşmeler hem taraflar arasında hem de BM yekililerinin taraflarlar ayrı ayrı yaptığı oturumlarda gerçekleşti.

BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Valed Seyh Ahmed görüşmelerle ilgili olarak yayınladığı basın açıklamasında delegeler arasında önemli görüş ayrılıkları bulunduğunu, ancak tarafların yine de barış ve bir anlaşmaya varılması için yoğun olarak çalışılması gerektiği konusunda görüş birliğine sahip olduğunu söyledi.

Özel Temsilci, Şiddetin Azaltılması ve Koordinasyon Komitesine atanan Yemenli taraflara temsil eden heyetlerin, ülkenin büyük bölümünde güvenliğin eskiye oranla “farkedilir oranda iyileştiğini” vurguladıklarını belirtti.

Heyet başkanları ve diplomatik misyon temsilcileri ile görüştüğünü ifade eden Özel Temsilci onlara, ortada savaş ya da barış olmak üzere iki seçenek olduğunu, herkesin de tercihinin sorumluluğunu üstlenmeye hazır olması gerektiğini aktardığını ifade etti.

Seyh Ahmed, görüşmelerin devamı için her türlü çabayı ortaya koymaya devam edeceğini söyledi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb