ÜST MENÜ

BM: Yemen’de şiddet olayları son 10 haftada 85 binden fazla sivilin yerlerinden olmasına neden oldu

8 yaşındaki Rahaf ve kardeşi Ahmed Taiz’deki evlerini şiddet olayları nedeniyle terk etmek zorunda kalmış. Fotoğraf: UNHCR/Mohammed Hamoud

8 yaşındaki Rahaf ve kardeşi Ahmed Taiz’deki evlerini şiddet olayları nedeniyle terk etmek zorunda kalmış. Fotoğraf: UNHCR/Mohammed Hamoud

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) Yemen’de artarak devam eden şiddet olaylarının sadece son 10 haftada 85 bin sivilin yerlerinden olmasına neden olduğunu bildirdi.

UNHCR sözcüsü Cécile Pouilly Cenevre’de yaptığı açıklamada özellikle Taiz ve Hudaydah bölgelerine yakın yerlerde kalanlar için endişeli olduklarını belirtti.

Pouilly Taiz ve Hudaydah’da uzun süredir devam eden çatışmalar nedeniyle şartların kötüye gitmeye devam ettiğini ve insanların şiddet ve hastalıklara maruz kaldıklarını, temel hizmetlerden de yoksun olduklarını belirtti. Sözcü her gün yüzlerce sivilin evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını kaydetti.

22 milyon insanın yardıma ihtiyaç duyduğu Yemen’de dünyanın en büyük insani krizlerinden biri yaşanıyor. Kamu hizmetleri kesintiye uğramış durumda, ekonomi ise çöküyor.

Bu arada Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Yemen’deki insani krize müdahale için 96.2 milyon Dolara ihtiyaç olduğunu açıkladı.

IOM Genel Direktörü William Lacy Swing Cenevre’deki merkezlerinde yaptığı açıklamada 3 yıldır süren savaşın her Yemenli kadını erkek ve çocuğu etkilediğini vurguladı.

Swing, bir yanda silahlı çatışmalar, diğer yanda ilerlemeyen barış süreci ve ekonomik ambargo ile Yemen’in korkunç bir insani ve kalkınma krizi içinde olduğunu söyledi.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb