ÜST MENÜ

BM: Yemen’deki yardım kuruluşları açlıkla mücadele için ayrılan kaynakları kolera ile mücadeleye yönlendirmek zorunda kalıyor

Yemen’in başkenti Sana’da Sab’een Hastanesinde ağır ishal veya kolera tedavisi alan hastalar. Fotoğraf: UNICEF/ Alzekri

Yemen’in başkenti Sana’da Sab’een Hastanesinde ağır ishal veya kolera tedavisi alan hastalar. Fotoğraf: UNICEF/ Alzekri

Uluslararası topluluk Yemen’deki kolera salgını ile mücadele için 200 milyon Dolar katkı sağlamazsa Birleşmiş Milletler’in insani yardımların koordinasyonundan sorumlu ofisi OCHA ülkedeki kıtlıkla mücadele için ayrılmış fonları kolera salgını ile mücadeleye yönlendirmek zorunda kalacak.

 

Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada kolera salgının zaten zayıf olan ülke kaynaklarını daha da zayıflatacağını söyledi. Cenevre’ye Ürdün’ün başkenti Amman’dan bağlanan McGoldrick “Bu durumun tamamı insan yapısı, ihtilafın sonucu” dedi.

OCHA’nın bildirdiğine göre Yemen’de 313,538 kolera şüphesi olan vaka var, koleradan da 1732 kişi öldü.

Kolera şüphesi olan vakaların yüzde 40’ı ve ölümlerin dörtte birini 15 yaşın altında ve yetersiz beslenmiş çocuklar oluşturuyor. Yaşlı yetişkinler, hamile kadınlar, kronik sağlık sorunları olanların koleradan ölme riskinin daha yüksek olduğu da biliniyor.

McGoldrick bu senenin başından bu yana Yemen’de kolera, kıtlık ve ekonomik çöküş nedeniyle insani yardıma muhtaçların sayısının 2 milyon arttığını da sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler’e bugüne kadar Yemen’deki kıtlık için gerekli olan 2.1 milyar Doların sadece üçte biri ulaştı. Kolera için ayrı olarak istenen 250 milyon Doların ise sadece 47 milyon Doları fonlanmış bulunuyor.

McGoldrick Yemen’deki insani yardım çalışanlarının sağlık çalışanlarının maaş almadan çalıştıkları yerlere operasyonlarını genişletecek kaynakları olmaması nedeniyle kolera ile mücadelede istedikleri seviyeye ulaşamadıklarını kaydetti ve “sistem tam olarak çökmüş halde” ifadesini kullandı.

McGoldrick “Ajanslar gıda güvenliği ya da yetersiz beslenme için planladıkları kaynakları (kolera için) kullanmak zorunda kalıyorlar” dedi.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb