ÜST MENÜ

BM yetkilileri Yeni Zelanda’da Camilere yönelik saldırıyı kınadı, İslamofobi ve her türlü ırkçılığa karşı birlik çağrısı yaptı

BM Güvenlik Konseyi Yeni Zelanda’da Camilere yönelik kanlı saldırının kurbanlarını anmak üzere saygı duruşunda bulundu. UN Photo/Loey Felipe

BM Güvenlik Konseyi Yeni Zelanda’da Camilere yönelik kanlı saldırının kurbanlarını anmak üzere saygı duruşunda bulundu. UN Photo/Loey Felipe

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrindeki Cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen terör saldırısından dolayı dehşete düştüğünü belirtti ve Müslümanlarla dayanışma, İslamofobi, hoşgörüsüzlük ve aşırılıkçı şiddet ile küresel mücadele çağrısında bulundu.

Saldırıdan dolayı derin üzüntü duyduğunu açıklayan Guterres, kurbanların ailelerine en içten başsağlığı dileklerini iletti.

Genel Sekreter, Sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada da Camilerin ve tüm ibadet yerlerinin kutsallığına dikkat çekti ve “Herkesi Müslümanların bu kutsal gününde matemli Müslüman toplumu ile dayanışmaya çağırıyorum” dedi ve İslamofobi, hoşgörüsüzlük ve aşırılıkçı şiddete karşı küresel mücadele çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet İnsan Hakları Konseyinde yaptığı konuşmada, “Yeni Zelanda’da Camilere yönelik kanlı İslamofobik, terörist saldırı, ırkçılığın can aldığının örneğidir” dedi ve kurbanların ailelerinin ve adalet taleplerinin yanında olacaklarını, ırkçılığın her çeşidine karşı mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Başkanı António Vitorino, yaptığı açıklamada kurbanların ailelerine başsağlığı dileklerini iletti.

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore de ibadet eden insanlara ve ibadet özgürlüğüne yönelik saldırıyı kınadı.

Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi Yeni Zelanda halkı ve hükümeti ile dayanışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

BM Güvenlik Konseyi adına açıklama yapan Fransa’nın BM Nezdindeki Daimi Temsilci Yardımcısı  Anne Gueguen “iğrenç” saldırıyı “en şiddetli şekilde kınadıklarını” belirtti ve kurbanların ailelerine içten başsağlığı dileklerini iletti.

Daha sonra Güvenlik Konseyinde kurbanları anmak üzere bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb