ÜST MENÜ

BM yetkilileri: “Kötülük timsali” Mladic’e verilen mahkûmiyet kararı hukukun bir zaferidir

Eski Sırp Komutan Ratko Mladic (ortada) Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (EYCM) tarafından müebbet hapse mahkûm edildi. Fotoğraf: EYCM

Eski Sırp Komutan Ratko Mladic (ortada) Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (EYCM) tarafından müebbet hapse mahkûm edildi. Fotoğraf: EYCM

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Sırp komutan Ratko Mladic’in Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (EYCM) tarafından soykırım, insanlığa karşı işlenen suçlar ve savaş suçları dahil olmak üzere birçok suçtan müebbet hapis cezasına çarptırılmasının uluslararası hukukun bir zaferi olduğunu söyledi.

“Mladic bir kötülük timsalidir, Mladic’in yargılanması ise uluslararası adaletin timsalidir” diyen Zeyd, Mahkemenin kararının böyle suçları işleyenlerin ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar er ya da geç adalete hesap verecekleri yönünde bir uyarı olduğunu söyledi.

Zeyd, Mladic’in İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa’da yaşanan en korkunç suçların işlenmesine önderlik ettiğini, binlerce insanın ölümüne, hayatların yıkılmasına yol açtığını, işlediği suçların neden olduğu travmadan günümüzde dahi binlerce insanın kurtulamadığını söyledi.

Zeyd, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (EYCM) tarafından Mladic hakkında verilen mahkûmiyet kararının aynı zamanda, adaletin yerine gelmesi için yılmadan çaba harcayan kurbanların ve görgü tanıklarının bir zaferi oluğunu ifade etti.

Zeyd, Mahkeme kararının hayatını kaybedenleri geri getiremeyecek veya geçmişi silemeyecek olsa da Uluslararası Ceza Mahkemesinin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu sözlerine ekledi.

Ratko Mladic ve Radovan Karadzic Bosna’da 1992-1995 yılları arasında yürütülen ve Srebrenitsa’da Bosnalı Müslümanların katledilmesi dahil olmak üzere tarihin en korkunç gaddarlıkları arasında gösterilen eylemlerin iki ana mimarı olarak biliniyor. Her ikisi de EYCM tarafından hapis cezasına mahkûm edilmiş bulunuyor.

BM Genel Kurul Başkanı Miroslav Lajčák da kararla ilgili olarak yaptığı açıklamada, kararın suçluların, geciktirebilseler dahi adaletten kaçamayacaklarını ortaya koyduğunu ve Srebrenitsa anneleri ve Mladic’in gaddarlıklarının kurbanlarına çok önemli bir mesaj olduğunu ifade etti.

BM Genel Sekreterinin Soykırımın Önlenmesi Özel Temsilcisi Adama Dieng de yaptığı açıklamada, “Bugün tarihi bir gün. EYCM’nin Ratko Mladic hakkında aldığı karar suçların cezasız kalmayacağı ve adaletin tecelli edeceği yönünde çok açık bir mesaj” dedi.

EYCM Savcısı, Mladic’in tarihte yıkıma uğrattığı birçok kişi ve topluluklarla hatırlanacağını söyledi.

Mahkeme Savcısı Serge Brammertz, açıklamasında Mahkemenin Mladic hakkında dört ana suç hakkında sunulan delilleri kabul ettiğini, Mladic ve diğer üst düzey liderlerin siyasi ve askeri hedefleri için soykırım, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları işlediği kanaatine vardığını söyledi.

Mladic ayrıca, 1992-1995 yılları arasında Bosna’da yürütülen kanlı etnik temizlik eylemleri, Saraybosna kuşatması, 1995 Srebrenitsa soykırımı, BM Barışgücünün rehin alması suçlarından da mahkûmiyet aldı.

Brammertz, bazı kesimlerin Mladic hakkında verilen kararın tüm Sırplara yönelik bir karar olduğunu ileri sürdüğünü, böyle bir iddiayı en şiddetli şekilde reddettiklerini belirtti ve “Suçlu olan Mladic’tir, sadece Mladic’in kendisidir. Tarih onu yıkıma uğrattığı insanlar ve topluluklarla hatırlayacaktır” dedi.

Brammertz, asıl kahramanların ise kendilerine sonsuz acılar hissettiren kişiye karşı gerçeğin ortaya çıkmasını sağlamak için şahitlik yapmak üzere mahkemeye gelen kurbanlar olduğunu söyledi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb