ÜST MENÜ

BM yetkilileri: Suriye’de 2016 yılında yaşananların 2017’de tekrarlanmasına izin verilmemeli

Doğu Halep’te bir çocuk yıkıntılar arasında ilerliyor - UNHCR/Bassam Diab

Doğu Halep’te bir çocuk yıkıntılar arasında ilerliyor – UNHCR/Bassam Diab

 

Suriye’de ateşkesin tüm yönleriyle hayata geçirilme çabaları devam ederken, Birleşmiş Milletlerin insani yardım alanında çalışan kurumlarının başkanları yaptıkları ortak açıklamada, Suriye’de bir çok bölgede çocuklara ve ailelerine yardım ulaştırılmasının önündeki engellerin koşulsuz ve tam olarak ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü Ertharin Cousin, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Anthony Lake, İnsani Yardımların Koordinasyonundan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’Brien, Dünya Sağlık Örtügü Direktörü Margaret Chan ve Mülteciler Yüksek Komiseri Flippo Grandi, Dünya Ekonomik Forumuna (WEF) katılmak için bulundukları İsviçre’nin Davos şehrinde yaptıkları ortak açıklamada “2016 yılının trajedilerinin 2017 yılında tekrar edilmesine kesinlikle izin vermemeliyiz” dedi.

Açıklamada, Suriye’de hali hazırda 15 bölgede 300 bini çocuk olmak üzere 700 bin kişinin kuşatma altında olduğu, buna ilave olarak iki milyonu çocuk olmak üzere yaklaşık beş milyon insanın çatışmalar, güvenlik sorunları ve erişim yasağı olan ve yardım malzemelerinin ulaştırılmasının son derece zor olduğu yerde yaşadığı belirtildi.

Açıklamada özellikle çocukların yetersiz beslenme, susuzluk, ishal, bulaşıcı hastalıklara maruz kalma ve yaralanma riski ile karşı karşıya olduğu ifade edildi. BM yetkilileri bu çocukların büyük bölümünün son derece travmatik olaylarlar ve şiddet eylemleri ile karşı karşıya kaldığını, bircoğunun gözlerini çatışmaya açmış olmasının ve bir çok çocuğun hayatını kaybetmiş olmasının son derece üzücü olduğunu vurguladı.

Açıklamada, Doğu Halep’e yönelik kuşatmanın bıraktığı korkunç izlerin kamuoyunun hafızasından yavaş yavaş silindiği, ancak bu durumun, Suriye halkının ihtiyaçlarının, yaşamının ve geleceğinin gözden kaçırılmasına yol açmaması gerektiği uyarısında bulunuldu.

, , , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb