ÜST MENÜ

BM yetkilileri: Suriye’de hastanelere yönelik hava saldırılarına son verilmeli

Halep’te saldırı sonucu harabeye dönen bir sağlık merkezi. Söz konusu bina BM tarafından onarılmaya çalışılıyor. OCHA/MB

Halep’te saldırı sonucu harabeye dönen bir sağlık merkezi. Söz konusu bina BM tarafından onarılmaya çalışılıyor. OCHA/MB

 

BM yetkilileri, Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştiği ve hastanelerin hedef alındığı hava saldırılarına acilen son verilmesi çağrısı yaptı.

Suriye Krizi İnsani Yardım Koordinatörü Kevin Kennedy ve Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Ali El Zatari yaptıkları ortak açıklamada, “İnsanların hayatını kurtarmaya çalışan personelin ve binaların hedef alınması kesinlikle kabul edilemez” dedi.

Ortak açıklamada, hastanelere ve sağlık altyapısına yönelik sonu gelmez saldırıların Suriye’deki savaşın en korkunç yönlerinden bir olduğu, yüzlerce sağlık çalışanının yaşamına mal olduğu, insanların sağlık hizmetlerinden mahrum kalmalarına yol açtığı, en temel hakları olan yaşam hakkını insanların elinden aldığı belirtildi ve “Bu durum kesinlikle sona ermeli” dendi.

Açıklamada, 25 Nisan sabahı İdlib vilayetinin Kafr Tahkarim şehrindeki Şahid Vasim Hüseyin hastanesinin hava saldırı sonucu hizmet veremez hale geldiği, 22 Nisan tarihinde de İdlib vilayetinin Abdin bölgesindeki hava saldırıları sonucu bir yer altı hastanesinin vurulduğu ve dört sivilin yaşamını yitirdiği haberlerinin alındığı açıklandı.

Nisan ayı içinde kuzey Suriye’de hava saldırılarında daha önce de biri çocuk hastanesi olmak üzere dört hastane ve sağlık merkezinin hedef alındığı belirtiliyor. Bu hastanelerin hizmet veremez hale geldiği ifade ediliyor.

,



Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb