ÜST MENÜ

BM Yetkilileri tahliye konvoyundaki sivillere yapılan saldırı karşısında dehşete düştü

Halep’te yıkıntılar içinde bir çocuk (Fotoğraf: OCHA/Romenzi arşiv)

Halep’te yıkıntılar içinde bir çocuk (Fotoğraf: OCHA/Romenzi arşiv)

Birleşmiş Milletlerin insani yardımlardan sorumlu en üst düzey yetkilisi ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)’nun başkanı da dahil olmak üzere en üst düzey BM yetkilileri kuşatma altındaki Foah ve Kefraya kentlerinden tahliye edilmekte olan sivillere yapılan saldırı üzerine dehşete düştüklerini bildirdiler ve sivillerin her koşulda korunması gerektiğinin altını çizdiler.

15 Nisan tarihinde yaklaşık 5 bin kişilik otobüs konvoyuyla Foah ve Kefraya’dan hükümet kontrolündeki bölgelere tahliye edilirken konvoya yapılan bombalı saldırıda aralarında en az 60 çocuğun olduğu çok sayıda sivil ölmüştü.

İnsani yardımlardan sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’Brien 16 Nisan’da yayınladığı açıklamada saldırıyı şiddetle kınadı ve Suriye’deki tüm taraflara uluslararası hukuk kapsamında sivillere herhangi bir zarar verilmemesi gerektiği yönündeki yükümlülüklerini hatırlattı.

O’Brien “Bu canavarca ve korkak saldırıların failleri hiç utanmadan insan hayatını umursamadıklarını sergilemişlerdir” ifadelerini kullandı.

O’Brien “Uluslararası insani hukuk çok açıktır: savaşan taraflar sivilleri korumalı ve askeri ve sivil hedefleri birbirinden ayırmalıdır” diye de ekledi.

Saldırıyla ilgili bir açıklamada yapan UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake bu saldırının savaşın tarumar ettiği Suriye’deki tüm çocuklara destek ve yardımlarla ulaşılması gerektiği yönündeki kararlılığı yenilemesi gerektiğini söyledi.

Lake “Altı yıldır devam eden savaş, insanların katli…. Suriyeli ailelerin altı yıldır çektikleri…. Ve şimdi de kalbi olan herkesin kalbini kıracak yeni bir dehşet ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Aralarında 60’dan fazla çocuğun olduğu çok sayıda kişinin öldüğü saldırı otobüs konvoyu Halep’in batısındaki Raşidin bölgesini geçerken meydana gelmişti.

Foah ve Kefraya’dan yapılan tahliye “Dört Şehir Anlaşması” olarak bilinen ve Madaya ve Zabadani’yi de kapsayan kuşatma altındaki kentlerden insani yardıma ihtiyacı olan sivillerin tahliyesinin yapılması yönündeki anlaşma kapsamında gerçekleşiyordu.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb