ÜST MENÜ

BM yetkilileri Türk Hükümetine karşı yapılan darbe girişimini kınadı

President of the General Assembly, Mogens Lykketoft, opens an informal meeting of the plenary to hear a briefing on the situation in Syria. UN Photo/Manuel Elias

BM Genel Kurul Başkanı Mogens Lykketoft, UN Photo/Manuel Elias

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanı Mogens Lykketoft, Türk Hükümetine karşı gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimini kınadı.

Lykketoft’un ofisi tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, “Silahlı kuvvetler içinden bir grubun Türk Hükümetini devirmek üzere gerçekleştirdiği girişimi en güçlü şekilde kınıyorum. Uluslararası topluluk demokratik yollardan seçilmiş olan hükümeti tam olarak kesinlikle desteklemelidir” dedi.

BM Medeniyetler İttikafı (UNAOC) Yüksek Temsilcisi Nassir Abdulaziz El Nasser de bir açıklama yaparak darbe girişimini kınadı.

Açıklamasında, “El Nasser, demokratik yollardan seçilmiş Türk Hükümetine ve onun meşru lideri Recep Tayyip Erdoğan’a olan desteğini vurguladı” dendi.

Yüksek Temsilci BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un girişimiyle ve Türk ve İspanyol Hükümetlerinin ortak desteğiyle çalışmalarını yürüten UNAOC’ye Türk Hükümetinin verdiği desteğin altını çizdi.

Yüksek Temsilci Türk halkı ile dayanışma içinde olduğunu ve onların “demokratik tercihlerini” desteklediğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da daha önce yaptığı açıklamada askeri darbelerin kabul edilemez olduğunu vurgulamıştı.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb