ÜST MENÜ

BM yetkilileri uyarıyor: Önlem alınmazsa 20 milyon kişinin altı ay içinde açlıktan ölme riski var

Yemen’de süreğen yetersiz beslenme ile karşı karşıya kalan bir çocuk ülkenin başkenti Sana’da doctor kontrolünden geçiyor. UNICEF/Almang

Yemen’de süreğen yetersiz beslenme ile karşı karşıya kalan bir çocuk ülkenin başkenti Sana’da doktor kontrolünden geçiyor. UNICEF/Almang

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Başkanı José Graziano da Silva, FAO Konseyinin 165. oturumunun açılışında teşkilatın Roma’daki Genel Merkezinde yaptığı konuşmada, önlem alınmaması halinde altı ay içinde Güney Sudan, Somali, kuzeydoğu Nijerya ve Yemen’de 20 milyon insanın açlıtan ölme riski ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Silva, kuraklık ve çatışmalar nedeniyle ortaya çıkan kıtlığın bir çok kişinin ölümüne ve toplumların parçalanmasına yol açabileceğini söyledi.

Silva, “Kıtlığın tek sonucu insanların ölmesi değildir. Toplumsal istikrarsızlığı artırıyor ve yoksulluk ve yardıma muhtaçlığa dayalı bir döngünün onlarca yıl varlığını sürdürmesine neden oluyor” dedi.

FAO Konseyi, seçimle belirlenen 49 ülkeden oluşuyor ve teşkilatın programları ve bütçesini denetliyor ve tavsiyelerde bulunuyor.

FAO Konseyi hafta boyu sürecek toplantılarda kıtlıkla karşı karşıya kalan ülkelerde ve bazı bölgelerinde kıtlık ilan edilmiş olan Güney Sudan’daki durum hakkında da bilgi alacak.

Programların ve bütçenin onaylanması

Konsey’in ayrıca, FAO’nun 2018-2019 dönemi çalışma programını ve bütçesini de onaylaması bekleniyor.

Konuyla ilgili olarak FAO’dan yapılan açıklamada, FAO programları ile üye devletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma çabalarına en etkin katkının yapılmasının amaçlandığı ifade edildi.

Konsey’in ayrıca FAO’ya üye devletlerin yıllık aidat oranlarının belirlenmesine yönelik yeni bir çalışmayı da ele alması bekleniyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb