ÜST MENÜ

BM yetkilileri Yemen’de tüm taraflardan insani yardım çalışmalarına izin vermelerini istedi

2015 yılında bombalama sonucu harabeye dönen bir sınıfta duran öğrenci. Artık dersler UNICEF tarafından oluşturulan çadır okulda görülüyor. UNICEF/Clarke for UNOCHA

2015 yılında bombalama sonucu harabeye dönen bir sınıfta duran öğrenci. Artık dersler UNICEF tarafından oluşturulan çadır okulda görülüyor. UNICEF/Clarke for UNOCHA

 
Savaşın harabeye çevirdiği Yemen’e düzenlediği ziyaretini takiben Cumartesi günü bir açıklama yaşan İnsani Yardımlarından Sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Mark Lowcock, ihtiyaç sahiplerine yardımların ulaştırılabilmesi için daha fazla kaynağa ve erişim iznine ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Yemen’in birçok şehrine yaptığı ziyaretler esnasında yüzlerce Yemenli ile görüştüğünü ve sıkıntılarını dinlediğini ifade eden Lowcock, “İnsan kaynaklı ihtilafın korkunç etkilerini görmek beni şoke etti” dedi.

Husiler ile Yemen’in uluslararası alanda tanınan hükümeti arasında 2015 yılında patlak veren içsavaş sonucu Yemen dünyanın en büyük insani krizlerinden biri ile karşı karşıya kaldı. Ülkede kolera salgını başgösterdi, açlık ortaya çıktı ve geniş bir kitleler evlerinden kaçmak zorunda kaldı.

Lowcock, BM ve ortaklarının ihtiyaç sahiplerine daha fazla yardım ulaştırabileceklerini, ancak bunun için daha fazla kaynağa ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Lowcock, göreve geldiği 1 Eylül 2017 tarihinden bu yana ilk ziyaretini Yemen’e gerçekleştirdi.

Lowcock, insani yardım personelinin çalışmalarına artan oranda müdahale edilmesinden, vize işlemlerinin geciktirilmesinden, limanlarda gerekli malzeme ve alt yapının bulunamamasından ve sivil toplum kurulularını etkileyen bürokratik işlemlerden dolayı endişe duyduğunu, bu gibi işlemlerin ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi ve yardımların etkin bir şekilde ulaştırılmasının önüne geçtiğini belirtti.

Lowcock, Yemen’deki korkunç acının sona erdirilmesinin ancak çatışmaların sona ermesiyle gerçekleşebileceğini ve bunun için de siyasi bir çözüme ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Lowcock, “Tüm bu konularla ilgili önemli ilerleme sağlanamazsa, şu anki korkunç durum daha da kötüye gidecektir. İnsanların çektiği derin acılar daha da büyüyecek ve büyüyecek “dedi.

Zorlu koşullara ve kaynak yetersizliğine rağmen, BM ve insani yardım ortakları her ay 7 milyondan fazla kişiye doğrudan insani yardım ulaştırıyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb