ÜST MENÜ

BM Yetkilisi: Halep’te barışa bir şans verin

Halep Jibreen’de bir barınakta çocuklar oynuyor. Fotoğraf: UNICEF/Rzehak

Halep Jibreen’de bir barınakta çocuklar oynuyor. Fotoğraf: UNICEF/Rzehak

Suriye’nin Halep kentinin savaştan aldığı zararlar çok fazla olmasına rağmen, insani yardım çalışanları ateşkesin verdiği umuttan ilham alarak barışa bir şans verilmesini istiyorlar.

BM Genel Merkezi New York’ta rutin olarak yapılan basın toplantısına Halep’ten bağlanan BM’nin Suriye Mukim Koordinatör vekili Sajjad Malik, “içerde gördüklerimize karşı bizi hiçbir şey hazırlayamazdı” ifadelerini kullandı. Malik, çocukların yıkılmış binalardan çıkıp molozların üstünde oynadıklarını, silahlar sustuğu için bir iyimserlik ve umut duygusu olduğunu belirtti.

BM kuruluşları Halep’te tam olarak kaç kişi olduğunu net olarak veremese de Malik, savaştan önce 4 milyon kişinin yaşadığı şehirde şimdi yaklaşık 1.5 milyon kişi olduğunu tahmin ettiklerini kaydetti.

“Acil ihtiyaçlar müthiş fazla” diyen Malik 106 BM personelinin kentin doğu kesimine günlük olarak girip çıktığını belirtirken en kısa zamanda başkent Şam’dan takviye beklendiğini söyledi. Malik Halep’e yapılan insani yardımları anlatırken bugüne kadar 1.1 milyon kişiye güvenli içme suyu sağlandığını, 7 seyyar kliniğin sağlık hizmet sunduğunu, 10 bin çocuğa çocuk felci aşısı yapıldığını, binden fazla yaralı çocuğun hastanelere gönderildiğini ve 20 bin kişiye her gün sıcak yemek dağıtıldığını belirtti.

Kentteki molozların kaldırılması gerektiğini söyleyen Malik, ortaya çıkan umut ortamında halkın hayatlarını nasıl geri kurabileceklerinin tartışıldığını kaydetti. Halep’e ateşkesin ardından 2200 aile geri döndü.

Ancak Halep’teki çocukların büyük çoğunluğu 4 ila 5 yıldır okula gitmiyor, çocukların çok ciddi anlamda psikolojik desteğe ihtiyacı bulunuyor.

“Barışa bir kere bir şans verin. Onların umutlarını bir kere daha yıkmayın” çağrısı yapan Malik, “Çözülmemiş konular varsa, onları farklı bir şekilde ele alınki buradaki barış devam etsin” dedi.

Şiddet olaylarının görülmediği son 4-5 günün bile çok büyük bir değişim sağladığını vurgulayan BM yetkilisi yardım çalışanlarının iyimser düşünmeleri ve çocukların sokaklarda oynamaya başlamalarının bunun kanıtı olduğunu sözlerine ekledi.

Malik gazetecilerin güvenlik ile ilgili bir sorusunu cevaplarken, Suriye askerlerinin kentte olduğunu ve kontrol noktaları olmasına rağmen BM kuruluşlarının Halep’in sivillere açılmamış bir bölgesi hariç hepsine erişimi olduğunu bildirdi.

Malik “İyimserlik hakim, umut var. Barışa bir şans verilmeli” diyerek barış çağrısını yineledi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb