ÜST MENÜ

BM yetkilisi: Kolera, açlık ve ihtilaf Yemen’i uçurumun kenarına sürüklüyor

Kolera olduğundan şüphelenilen hasta Yemen’in başkenti Sana’da hastaneye götürülüyor. Fotoğraf: Giles Clarke/ UNOCHA

Kolera olduğundan şüphelenilen hasta Yemen’in başkenti Sana’da hastaneye götürülüyor. Fotoğraf: Giles Clarke/ UNOCHA

Birleşmiş Milletler yetkilisi savaşın yıktığı, yetersiz beslenme ve sağlık hizmetlerinin pençesindeki Yemen’in şimdi de kolera salgını ve kıtlık ile daha da kötü bir duruma sürüklendiğini vurguladı.

Yemen’in başkenti Sana’dan New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezine telekonferans ile bağlanarak gazetecilere bilgi veren BM Kalkınma Programı (UNDP) ülke Direktörü Auke Lootsma tarihsel olarak Yemen’in Arap ülkeleri içinde en yoksullarından biri olduğunu, zayıf alt yapı ve yönetim, yoksulluk ve yolsuzluk ve ayrıca savaş ile durumunun daha da kötüleştiğini söyledi.

Lootsma ülkedeki durumu uçuruma doğru yarışan bir otobüse benzetti ve otobüsü kullananın frene basıp yön değiştireceğine uçuruma doğru gaza daha da fazla bastığını ifade etti.

Lootsma Yemen halkının yüzde 70’inin yani 20 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu, son aylarda 400 bin kolera vakası ve kolera nedeniyle 1900 ölüm kaydedildiğini belirtti.

Lootsma krizin büyüklüğü ve finans ve erişim sıkıntıları nedeniyle insani yardım çalışanlarından kendi görev ve kapasitelerinin çok ötesinde boşlukları doldurmalarının istendiğini de sözlerine ekledi.

Lootsma ülkenin kıtlığın eşiğinde olduğunu ve nüfusun yüzde 60’ının bir sonraki yemeklerinin nereden geleceğini bilmediklerini kaydetti.

UNDP Yemen Ülke Direktörü şu andaki gıda güvenliği krizinin insan yapısı bir kriz olduğu sadece on yıllardır süren yoksulluktan değil aynı zamanda bir savaş taktiği olarak da kullanıldığını vurguladı.

Yemen’in gıdasının yüzde 90’ını krizden önce bile ithal ettiğini belirten Lootsma, marketlerde fiziksel olarak gıda maddeleri olsa da pek çok aile için bunlara erişimin finansal olarak mümkün olmadığını belirtti.

Koleranın Yemen’de ilk defa görülmediğini belirten Lootsma ancak sağlık, su ve sıhhi sistemlerin çökmesinin durumu iyice vahim hale getirdiğini kaydetti.

Lootsma Yemen’de sağlık hizmeti veren yerlerin yarısının ya zarar gördüğü için ya da doktor ve hemşirelere maaş ödenmediği, onlar da başka yerlerde geçim kaynaklarını aramak için işe gelmedikleri için işlevini yitirdiğini anlattı.

Ülkede 2016 yılının Eylül ayından bu yana 1.2 milyon memura maaş ödenemiyor.

Yemen’de kalan altyapı da ihtilafın devam etmesiyle zarar görmeye devam ediyor, çöpler toplanmıyor, su artıma tesisleri doğru düzgün çalışmıyor. Lootsma tüm bu koşullar nedeniyle hastalıklar için ideal ortamın sağlandığını ve Yemen’de dünyanın en büyük kolera krizinin oluştuğunu belirtti.

Lootsma uluslararası topluluğa Yemen’e yardımları iki katına çıkarmaya çağırırken, otobüsün uçurumdan yuvarlanmasına az kaldığını kaydetti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb