ÜST MENÜ

BM Yetkilisi Yemen’de kolera salgınını durdurmak için yardım çağrısı yaptı

1 yaşındaki Khawla Yemen’in başkenti Sana’daki Al-Sabeen Hastanesinde muayene oluyor, 6 Mart 2017. Fotoğraf: UNICEF/Magd Farid

1 yaşındaki Khawla Yemen’in başkenti Sana’daki Al-Sabeen Hastanesinde muayene oluyor, 6 Mart 2017. Fotoğraf: UNICEF/Magd Farid

Kolera riskinin 100 binden fazla kişiyi etkilediği Yemen’de Birleşmiş Milletler yetkilisi ülkeye acilen finansal ve siyasi destek sağlanması için çağrı yaptı.

Yemen’deki Birleşmiş Milletler insani yardım koordinatörü Jamie McGoldrick zaten iki yıldan uzun süredir devam eden çatışmalar nedeniyle sıkıntı içinde olan Yemen’in tümünde koleranın beklenmeyen bir hızla yayılmaya devam ettiğini söyledi.

Son 3 haftada Yemen’de 35,500’den fazla kolera vakası ve 361 koleradan ölüm bildirildi.

17 milyon kişinin gıda güvenliği olmadan yaşadığı ülkede, sağlık yetkilileri mevcut vakaların üçte birinin çocuk olduğunu bildiriyorlar. Bu durum da çocukların yetersiz beslenmesine bağlanıyor.

McGoldrick “Çatışmalar, açlık ve kolera üçlüsünün tehdidi altındaki yüzbinlerce insan ölüm riski altında” ifadelerini kullandı.

McGoldrick ulusal ve uluslararası insani yardım çalışanlarının kahramanca çalışmalarına rağmen ülkedeki ihtilaf nedeniyle zaten zayıflamış olan sağlık sisteminin kapasitesinin koleranın yayılma hızını aştığını söyledi.

BM İnsani Yardımların Koordinasyonu Ofisi OCHA’ya göre Yemen’deki sağlık merkezlerinin çoğunluğu kapanmış durumda. Açık olanların ise düzenli maaş ödemeleri yapılamadığı ve ithalat yasakları nedeniyle kısıtlı sayıda personeli ve malzemesi bulunuyor.

Bunlara ek olarak su ve halk sağlığı hizmetleri halka temiz su sağlayamıyor.

OCHA Yemen’e insani yardım için gelecek 6 ay için 55.4 milyon dolarlık yardım isteğinde bulunulduğunu, ancak fonlamanın geciktiği her gün salgından daha çok insanın etkilendiğini ve salgını kontrol altına alabilmek için daha fazla kaynağa ihtiyaç duyulduğunu bildiriyor.

Bu arada 22 Mayıs tarihinde havaalanından BM tesislerine giderken konvoyuna saldırı olan BM Yemen Özel Temsilcisi Ould Cheikh Ahmed bu olayın Yemen halkının yararına olacak bir siyasi anlaşmaya varılması çabalarındaki kararlılığını artırdığını söyledi.

BM personelinin güvenliğini sağlamanın ülkedeki yerel yetkililerin görevi olduğunu hatırlatan Ahmed Yemenli yetkilileri olayı araştırmaya, sorumluların hesap vermesini sağlamaya çağırdı.

BM Yemen Özel Temsilcisi üç günlük ziyareti sırasında siyasi liderler, sivil toplum temsilcileri, Yemenli gençler ve Dünya Bankası yetkilileri ile görüştü.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb