ÜST MENÜ

BM yetkilisi: Orta Afrika Cumhuriyeti’nde durum içler acısı

Bangui kenti sakinleri,  Orta Afrika Cumhuriyeti. Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe

Bangui kenti sakinleri, huzurlu bir günde. Orta Afrika Cumhuriyeti, 2017. Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe

Birleşmiş Milletler Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) İnsani Yardım Koordinatörü Najat Rochdi ülkede zaten ciddiyetini sürdüren insani durumun şiddet olaylarındaki artış ile daha da kötüleştiğini bildirdi.

Rochdi OAC’daki her dört kişiden birinin yerlerinden olduğunu belirtirken, bu durumun eskiden barışçıl olan kuzey ve orta bölgeler içinde artık geçerli olduğunu belirtti.

Rochdi Cenevre’de yaptığı basın toplantısında ciddi akut yetersiz beslenmenin ülkenin 6 idari bölgesinde de acil durum eşiği olarak kabul edilen yüzde 15 oranından fazla olduğunu, bebek ölüm hızının ise yüzde 18 olduğunu kaydetti.

“Bir çocuğun bana gelip ‘açım’ dediği her sefer yüreğim parçalanıyor” ifadesini kullanan Rochdi bir yıl içinde ülke içinde yerlerinden olanların sayısında yüzde 70 artış olunca durumun daha da kötüleştiğini, okula gidemedikleri için bir neslin feda edildiğini bildirdi.

İnsani Koordinatör insani yardımın devam etmesinin çok önemli olduğunu, gıda yardımından öte, suya ve sağlık hizmetlerine erişimleri için de yardımların devam etmesi gerektiğini vurguladı. Rochdi insani yardımın OAC’da “umuda erişim” anlamına geldiğini vurguladı.

OAC’daki 1.9 milyon nüfus için 515 milyon ABD Dolarından fazla yardım gerekiyor ancak bu miktarın ancak yüzde 20’si bugüne kadar fonlanabildi.

Ülkenin elmas, altın ve uranyumdan oluşan büyük doğal zenginliğinin çatışmaların devam etmesine neden olduğunu anlatan Rochdi çalınacak bir şey olmayan bölgelerde sorun da olmadığını kaydetti.

Rochdi OAC’ın insani yardım çalışanları için en tehlikeli yerlerden biri olduğunu, 6 görevlinin bu yıl içinde öldürüldüğünü de sözlerine ekledi.

İstikrarsız duruma ve 2017 yılında insani yardım için istenen miktarın sadece yüzde 40’ı karşılanmasına rağmen bu kadarının bile büyük fark yarattığını belirten insani koordinatör bu yardımlarla bir milyon kişinin suya erişiminin sağlandığını 7 bin ton insani yardım götürüldüğünü ve 60 binden fazla çocuğa eğitim verildiğini vurguladı. Bunlara ek olarak çiftçilik yapan 70 bin aileye de kendi kendilerine yetmelerine yardım için tohum dağıtıldığını belirtti. Rochdi yetersiz beslenmeden muzdarip 17 bin çocuğa da destek sağlandığını anlattı.

BM İnsani Yardım Koordinatörü OAC’da insani yardımın barışı sürdürebilmenin en iyi yolu olduğunu söyledi.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde, çoğunluğu Hristiyan anti-Balaka militanları ile çoğunluğu Müslüman Seleka isyancı koalisyonu arasındaki çatışmalar 2012 yılında iç savaş başlatmıştı. Ocak 2013 tarihinde bir barış anlaşması imzalanmış ancak aynı yılın Mart ayında Seleka grubu başkent Bangui’yi ele geçirmiş ve Devlet Başkanı François Bozize kaçmak zoruna kalmıştı.

BM Güvenlik Konseyinin 2014 yılı kararıyla OAC’da MINUSCA olarak bilinen BM barış misyonu sivilleri korumak amacıyla görev yapıyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb