ÜST MENÜ

BM’den Ukrayna’da gerilim artıyor uyarısı

06-03-16ukraine

Ukrayna’daki durum hala tehlikeli ve insan hakları üzerinde ciddi bir etkisi olmaya devam ediyor. Fotoğraf/ UNHCR

Ukrayna’nın doğusunda Haziran ve Temmuz aylarında sivillerin ölme ve yaralanmasına neden olan şiddet olaylarının artması nedeniyle Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin ihtilaf taraflarına sivillerin korunmasına öncelik vermeleri ve artarak gerginleşen durumu düzeltecek acil önemler almaları çağrısında bulundu.

Zeyd yayınladığı basın bildirisinde Ukrayna’da son 2 aydaki durumun çok endişe verici olduğunu kaydetti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi (OHCHR) Haziran ayında 12 kişinin öldüğünü, 57 kişinin yaralandığını, Temmuz ayında ilse 8 kişinin öldüğünü ve 65 kişinin yaralandığını ve bu rakamların 2015 Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek rakamlar olduğunu belgeledi.

BM insan hakları ekipleri Ukrayna kuvvetleri ve silahı gruplar tarafından sivillere ait evlerin yağmalandığını, okulların ve hastanelerin bombalandığını da belgelediler.

Zeyd, “Son haftalarda belgelediğimiz ölüm ve yaralanmalar ne Ukrayna kuvvetlerinin ne de silahlı grupların sivilleri korumak için gerekli önlemleri almadığına işaret ediyor” ifadelerini kullandı ve tüm tarafları ateşkes maddelerine uymaya, sivil bölgelerden muharip ve silahları kaldırmaya ve Minsk anlaşmalarında yer alan maddeleri titizlikle uygulamaya çağırdı.

1 Haziran ile 31 Temmuz arasında gerçekleşen sivil ölümleri ve yaralanmaları bombalamalar nedeniyle gerçekleşti. Bu saldırılar sırasında Minsk anlaşmalarında kullanımı yasaklanan silahların kullanıldığı iddia ediliyor. Yaralanma ve ölümlere ayrıca mayın, bubi tuzakları, diğer patlayıcı mekanizmaların neden olduğu bildiriliyor.

Muhalif silahlı gruplarla Ukrayna kontrolündeki alan arasındaki hatta, özellikle Luhansk bölgesindeki tek geçiş noktası olan Stanytsia Luhanksa’daki yays köprüsü çevresinde Ukrayna kuvvetleri ile silahlı grupların birbirlerine ateş ettikleri ve her gün 25 bin ila 30 bin kişinin kullandığı geçiş noktalarının etrafında bulunan mayınların yeterli şekilde işaretli olmadığı belirtiliyor.

2014 Nisan ayından 31 Temmuz 2016 tarihine kadar geçen sürede, Ukrayna’nın doğusundaki ihtilaflı bölgede 9553 kişi öldü ve 22,137 kişi yaralandı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb