ÜST MENÜ

BM’den UNRWA’ya yardım çağrısı

UNRWA/Tamer Hamam Filistinli bir kadın Gazze’deki UNRWA Han Yunus Dağıtım Merkezinde gıda yardımı alıyor (Arşiv)

UNRWA/Tamer Hamam
Filistinli bir kadın Gazze’deki UNRWA Han Yunus Dağıtım Merkezinde gıda yardımı alıyor (Arşiv)

Birleşmiş Milletler ABD’nin BM’nin Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu UNRWA’ya maddi desteğini çekme kararını üzüntüyle karşıladığını bildirdi ve diğer ülkelere UNRWA’nın mali açığını kapamaları için çağrı yaptı.

BM Genel Sekreteri sözcüsü Stéphane Dujarric 31 Ağustos tarihinde yayınladığı açıklamada “Amerika Birleşik Devletlerinin Filistinli mültecilere gerekli hizmetleri sağlayan ve bölgede istikrara katkıda bulunan UNRWA’ya artık fon sağlamayacağı yönündeki kararından ötürü üzgünüz. Genel Sekreter UNRWA’nın hayati önem taşıyan yardımlarını sürdürebilmesi ve aynı zamanda bu savunmasız nüfusa bir umut sağlayabilmek adına diğer ülkelere bu mali açığı kapatmak için yardımcı olması için çağrı yapıyor” ifadelerini kullandı.

Dujarric ABD’nin yıllardır UNRWA’ya katkı sağlayan en büyük tek ülke olduğunu ve yıllardır sağladığı desteğin takdirle karşılandığını da sözlerine ekledi.

Sözcü Dujarric Genel Sekreter’in UNRWA’ya güveninin tam olduğunu ve UNRWA başkanı Pierre Krahenbuhl’un hızlı, yenilikçi ve yılmayan bir çabayla bu beklenmeyen mali krizle savaştığını belirtti.

Donör veritabanını genişleten UNRWA yeni mali fonlar bulduğu gibi maliyetleri kısmak için de önlemler alıyor.

Dujarric UNRWA’nın, genellikle son derece zor koşullarda büyük ihtiyaç içinde olan Filistinli mültecilere yüksek kalitede eğitim, sağlık ve diğer gerekli hizmetleri sağlama konusunda güçlü bir geçmişi olduğunu da sözlerine ekledi.

1949 yılında BM Genel Kurulu tarafından kurulan UNRWA Orta Doğu’da çeşitli ülkelerdeki 5 milyon kayıtlı Filistinli mülteciye yardım ve korma sağlıyor. UNRWA’nın sağladığı hizmeler arasında eğitim, yardım, sosyal hizmeter, kamp altyapısı, sağlık hizmeti ve acil yardım bulunuyor.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb