ÜST MENÜ

BM’nin Suriye Özel Temilcisi Mistura: “Halep’in batısına yapılan roket saldırıları şok edici”

Halep’te yıkılmış bir bina. Fotoğraf: OCHA/Gemma Connell (arşiv)

Halep’te yıkılmış bir bina. Fotoğraf: OCHA/Gemma Connell (arşiv)

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura son günlerde Halep’in batısında sivillerin yaşadığı yerlere silahlı muhalif gruplar tarafından rastgele ve çok sayıda yapılan roket saldırılarının şok edici ve dehşete düşürücü olduğunu bildirdi.

Mistura 30 Ekim tarihinde ofisi aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Bu saldırıların Halep’in doğusundaki kuşatmayı kaldırmak amacıyla yapıldığı konusunda ısrar edenlere sivil alanlara karşı ağır silahlar da dahil olmak üzere orantısız ve rastgele silah kullanılmasının hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceği ve savaş suçu sayılabileceği hatırlatılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Açıklamada güvenilir kaynaklardan alınan bilgilerin silahlı muhalif grupların saldırıları nedeniyle Halep’in batısında çok sayıda çocuk da dahil olmak üzere pek çok sivilin öldürüldüğü yüzlercesinin yaralandığı not edildi.

Mistura’nın açıklamasında, Genel Sekreter Ban Ki-moon’un okullara ve sivil alanlara yapılan saldırılar sonrası yaptığı kınama da tekrarlandı.

Suriye Özel Temsilcisi “Halep’te kontrolün ele geçirilmesi yönündeki beyhude ama ölüme neden olan girişimşler nedeniyle Halep’in her iki tarafındaki siviller yeterince acı çekti. Suriye’nin bu antik kentindeki insanlar artık istikrarlı bir ateşkesi hakediyorlar” dedi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb