ÜST MENÜ

Brüksel Konferansında Suriye ve mülteciler için 7 milyar Dolar taahhüt edildi

UNHCR/Andrew McConnell Lübnan’da Suriyeli bir mülteci çocuk, Suriye krizi ile aynı yaşta.

UNHCR/Andrew McConnell
Lübnan’da 8 yaşında Suriyeli bir mülteci çocuk, Suriye krizi ile aynı yaşta.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 50’den fazla ülkenin Dışişleri Bakanlarının katıldığı Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ortaklığında düzenlenen “Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi” konferansında Suriye içindekiler ve komşu ülkelere sığınmış Suriyeli mültecileri desteklemek için 6.97 milyar Dolar taahhüt edildi.

BM Genel Sekreteri António Guterres konferansa gönderdiği video mesajında ülkeleri Suriye halkı ve mültecilere ev sahipliği yapan ülkelere maddi, insani ve siyasi taahhütlerini yenilemeye çağırmıştı.

Guterres mesajında Suriye’ye sürdürülebilir barışın sadece Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararına dayalı siyasi çözümle gelebileceğinin de altını çizmişti.

BM’nin İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi Başkanı Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock yaptığı açıklamada uluslararası topluluğun Suriye halkı ve büyük sayıda mülteciye ev sahipliği yapan komşu ülkeler ile dayanışma içinde olduğu şeklindeki bu önemli sinyali vermesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Bu yıl 3’üncü kez düzenlenen konferansta 2017 yılında 6 milyar Dolar, 2018 yılında 4.4 milyar Dolar taahhüdte bulunulmuştu. 2018 yılında toplam sağlanan fon ise yıl sonu itibarıyla 6 milyar Dolar’ı geçmişti. Bu yılki konferansta 8.8 milyar Dolar taahhüt sağlanması hedeflenmişti. Yıl sonuna kadar da fon sağlama çalışmaları devam edecek.

İdlib konusunda endişe

Lowcock konferans sırasında yaptığı konuşmada Suriye’nin kuzey batısında yer alan ve geçen ay yarısı çocuk 90 kişinin bombalama ve hava saldırısı sonrası öldürüldüğü İdlib ile ilgili endişelerini dile getirmişti.

Lowcock’un konuşmasından sonra da bölgeden hava saldırıları haberi gelmişti. İdlib’te çok sayıda silahlı grup ve 3 milyon kişi yaşıyor.

Lowcock İdlib’e karşı yapılacak büyük çaplı bir saldırının 21. yüzyılın göreceği en büyük insani felaketi yaratacağı uyarısında bulunmuştu.

Suriye’deki diğer bölgelerinse Lowcock geçen yıla kıyasla daha sakin olduğunu belirtmişti.

Lowcock, sürekli tehdit altında yaşamalarından başka Suriyeli her 10 ailenin 8’inin yoksulluk sınırının altında yaşadığını ve yiyecek fiyatlarının savaş öncesine oranla 6 kat daha fazla olduğunu da sözlerine eklemişti.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb