ÜST MENÜ

Çatışmaların kesilmemesi nedeniyle Halep’te milyonlarca sivilin durumu daha da kötüye gidiyor

Halep’te çocuklar yemek pişirmek için ateş yakıyor. Fotoğraf: UNICEF/Khuder Al-Issa

Halep’te çocuklar yemek pişirmek için ateş yakıyor. Fotoğraf: UNICEF/Khuder Al-Issa

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Suriye’nin Halep kentinde devam etmekte olan savaşın zaten çok zor koşullarda yaşam savaşı veren 2 milyon sivilin durumu daha da feci hale getirdiğini söyledi.

Mistura 11 Ağustos’ta Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Halep’te artan çatışmaların savaşan iki tarafta da sivilleri etkilediğini ve BM’nin her hafta 48 saat ateşkes olması çağrısının unutulmaması gerektiğini belirtti.

Rusya’nın saldırıların 3 saat durdurulması yönündeki önerisi hakkında özel temsilci, konvoyların yardım ulaştırabilmesi için 48 saate ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Basına açıklamalarda bulunan Mistura’nın Özel Danışması Jan Egeland ise milyonlarca Suriyeli sivilin Halep’ten Doğu Guta’ya, Fua’dan Kefraya, Zabadani ve Madaya’ya adeta bir “serbest düşüş” halinde olduğunu, Darayya’daki sivil halkın ise onlara sözü verilen yardım konvoyunu beklediklerini belirtti.

Suriye’deki binlerce insani yardım çalışanı için çatışmalar nedeniyle milyonlarca insana yardımları ulaştıramamalarının gerçekten “yürek paralayıcı” olduğunu ifade etti.

Halep’teki çatışmaların siviller üzerindeki etkisinin en kötüsü olduğunu vurgulayan Egeland, Halep’in hem doğusunda hem de batısındaki halkın durumdan çok kötü etkilendiğini belirtti. Şehrin her iki tarafındaki sivillerin düzenli olarak susuz ve elektriksiz kaldığını belirten Egeland, her iki tarafa yardımın aynı yoldan yapılabildiğini söyledi.

Yardım konvoylarının çalışabilmesi için uygun süreli bir ateşkes olması konusunda Rusya delegasyonu ile toplandıklarını belirten Egeland, “48 saate ihtiyacımız var çünkü çok kişi var, yollar yıkık, tehlike çok fazla, bunun öyle büyük bir lojistik düzenlemesi var ki her hafta zamana ihtiyacımız, 48 saate ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Halep’te klor gazı saldırısı olduğu yönündeki haberlerin sorulması üzerine de Mistura “Bunu kimin yaptığını ya da gerçekten olup olmadığını değerlendirmek benim görevim değil ancak gerçekten olduğuna dair de çok kanıt var gibi gözküyor. Eğer olduysa, bu bir savaş suçudur” dedi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb