ÜST MENÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Dünya liderlerini Suriye’de akan kanı durdurmaya çağırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BM 71. Dönem Genel Kurul toplantısında konuşma yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BM 71. Dönem Genel Kurul toplantısında konuşma yapıyor.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yaptığı konuşmada yaklaşık 6 yıldır devam eden ve yüzbinlerce kişinin ölmesine milyonlarca kişinin evlerini terk etmesine yol açan Suriye krizine dikkat çekerek, anılan ülkede çatışmaların ve zulmün sona ermesi için acil olarak harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Suriye) Rejimin insanları açlığa mahkum ederek izlediği ya teslim ol, ya öl politikasına Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi daha ne kadar müsamaha gösterecek” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye halkı zalim bir yönetimin, katil-terörist bir yönetimin ve terör örgütlerinin acımasız, küresel ve bölgesel rekabetin şekillendirdiği vekâlet savaşlarının pençesinde tükeniyor” dedi.

Turkiye’nin yaklaşık 3 milyon Suriyeli mülteciye evsahipliği yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası toplumun insani değerler ve vicdan sınavında sınıfta kaldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyeli mültecilerin eğitim, iş ve iskân sorunlarına süratle çözüm bulamadığımız takdirde düzensiz göçün, sosyal meselelerin ve güvenlik risklerinin önüne geçemeyeceğini, sorunun kaynağı olan Suriye’deki çatışma, terör, zulüm ortamının sonlandırılması ve siyasi çözüm sürecinin hayata geçirilmesi için daha fazla vakit kaybedilmemesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk halkının 15 Temmuz darbe girişimi karşısında gösterdiği cesur tutum sonucu tüm dünyaya örnek teşkil ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Örgütün temel stratejisi eğitim, diyalog, hoşgörü, sivil toplum kuruluşu kisvesi altında devlet kurumlarına sızmak, toplumu etkilemek, ekonomik kaynaklara hâkim olmaktır. Bu kürsüden tüm dostlarımıza kendi güvenlikleri için, ülkelerinin geleceği için Fethullahçı terör örgütüne karşı gerekli önlemleri süratle almaları çağrısında bulunuyorum. Bizim yaşadığımız tecrübeyle sabittir ki FETÖ ile bu aşamada mücadele etmezseniz, yarın çok geç olabilir. Bu vesileyle bu örgütün kurumları ve örgütle bağlantılı kişiler tarafından kullanılan ‘Türk’, ‘Türkiye’ gibi ifadelerin, kesinlikle ülkemizle bir ilgisinin bulunmadığını da belirtmek isterim” dedi.

Türkiye’nin Suriye muhalefetine verdiği destekle başlayan Fırat Kalkanı Harekâtı’na da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Umutsuzluğun hâkim olduğu bir bölgede istikrarın, huzurun ve dengenin yeniden tesisi bakımından kritik bir önemi sahiptir. PKK, PYD terör örgütünün önceliğinin DAEŞ’le mücadele etmek olmadığı bu operasyonla birlikte açıkça ortaya çıktı. Operasyon Suriye’deki ılımlı muhalif unsurların özgüvenlerinin yerine gelmesini de sağlamış oldu. Hatta bu gelişme, Musul’u DAEŞ teröründen kurtarmak isteyen Irak’taki yerel güçleri de cesaretlendirdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yine bu bölgede ülke (Suriye) dışına gitmiş mültecilerin de kullanacağı tüm sosyal donatılara sahip yerleşim yerleri inşa etmeyi planlıyoruz. Bunun için güvenli alan haline getirdiğimiz yerlerin, ‘uçuşa yasak bölge’ ilan edilmesine yönelik kararlı bir duruş göstermeli ve birlikte çalışmalıyız” dedi.

Türkiye’nin Mayıs ayında İstanbul’da Dünya İnsani Zirvesine evsahipliği yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin girişimi üzerine Suriyeli mülteciler konusu geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurul oturumunda ilk kez ele alındı. G-20’nin gündemine göç ve terörizm konularının alınması yine ülkemizin girişimleri neticesinde gerçekleşti” dedi.

Konuşmasında BM reformuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birleşmiş Milletler’in reforme edilmesi gerekir. Özellikle barışı koruma ve inşa faaliyetlerinin daha etkin hale getirilmesi konusunda Genel Sekreter Ban Ki-moon önderliğinde atılan adımları takdirle karşılıyoruz. Bununla birlikte uluslararası barış ve güvenliğin temininden sorumlu ana organ olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi reforme edilmedikçe bu çabaların tam manasıyla amacına ulaşamayacağı açıktır” dedi.

“İşte bu sebeple biz ‘Dünya 5’ten büyüktür’ gerçeğini her fırsatta uluslar arası kamuoyuna hatırlatıyoruz, hatırlatıyorum”, dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına son verirken 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin önemine vurgu yaptı ve Türkiye’nin En Az Gelişmiş Ülkelere yönelik desteği hakkında Genel Kurula bilgi verdi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb