ÜST MENÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan uluslararası topluluktan mültecilere yardım sözlerini yerine getirmesini istedi, BM Güvenlik Konseyinin yapısının reformdan geçirilmesi çağrısı yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 72. Dönem BM Genel Kurulu açılışında konuşma yapıyor. Photo/Cia Pak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 72. Dönem BM Genel Kurulunda konuşma yapıyor. BM Foto/Cia Pak

Birleşmiş Milletler (BM) 72. Dönem Genel Kurul toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye sığınan 3 milyonun üzerinde Suriyeli ve 200 bin Iraklının ihtiyaçlarının karşılanması için Türkiye’nin bugüne kadar yaptığı harcamaların 30 milyar ABD Doları seviyesine ulaştığını söyledi ve uluslararası topluluktan mültecilere yönelik yardımlar konusundaki taahhütlerini yerine getirmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buna karşılık Avrupa Birliği söz verdiği 3 milyar avro artı 3 milyar avro yardımın sadece 820 milyon avrosunu göndermiştir. Uluslararası toplumdan Birleşmiş Milletler aracılığıyla gelen yardım tutarı da 520 milyon dolar civarındadır. Buradan tüm dünyanın huzurunda, topraklarında barındırdığı 3,2 milyon sığınmacının tüm yükünü Türkiye’nin omuzlarına bırakan ülkeleri ve uluslararası kuruluşları verdikleri sözleri tutmaya davet ediyorum” dedi.

Daeş ve PKK gibi kanlı terör örgütlerine karşı Türkiye’nin yoğun mücadelesini sürdürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Irak’ta demografik yapıyı değiştirebilecek referandum girişimine karşı görüşünü de ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin bu konudaki çok açık ve kararlı tavrını görmezden gelmek, Irak Bölgesel Kürt yönetimini elindeki imkanlardan da edecek bir sürecin önünü açabilir. Yeni çatışmaların fitilini ateşlemek yerine hep birlikte bölgede huzuru, barışı, güvenliği istikrarı tesis için çalışmalıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arakanlı Müslümanların yaşadığı trajedi konusunda ise “Uluslararası toplum tıpkı Suriye’de olduğu gibi Arakan Müslümanlarının maruz kaldığı insani dram konusunda da iyi bir sınav verememiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Myanmar’da yaşanan bu trajedinin önüne geçilmediği takdirde insanlık tarihinin yeni bir kara lekenin utancıyla baş başa kalacağını söyledi.

Konuşmasında Ortadoğu sorununa da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Barış sürecinin devamı, ancak İsrail’in yasadışı yerleşim faaliyetlerini durdurması ve iki devletli çözüm için adımlar atmasıyla mümkündür” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca uluslararası topluluğu, Filistinlilerin bağımsızlık ve coğrafi olarak birleşmiş devlet çabalarına destek olmaya çağırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi reformu çağrısını yineledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güvenlik Konseyi’nin demokratik, şeffaf, adil ve etkin bir yapıya kavuşmasını istediklerini, bunun için de BM Güvenlik Konseyi’nin tamamı aynı hak ve yetkilere sahip, her yıl 10’u yenilenmek suretiyle hepsi de iki yıl görev yapan 20 üyeden oluşan bir yapıya kavuşturulmasını önerdiklerini söyledi ve böylece dünyadaki ülkelerin tamamının sıraları geldikçe bu önemli kurumda söz sahibi olacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık İkinci Dünya Savaşı sonrası dünya yok, dünya çok değişti. Öyleyse, sadece beş daimi üyeyle idare edilen bir dünya değil, tüm dünya ülkelerinin görev aldığı dünya ülkeleriyle idare edilen bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin insanlığın vicdanı olacağına inanıyoruz” dedi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb