ÜST MENÜ

BM Raporu: Azalan saldırılara rağmen Daeş hala küresel bir tehdit

Daeş saldırılarından 2017 yılında kurtarılan Irak’ın Musul kenti.Fotoğraf:  UNICEF/Sparks

Daeş saldırılarından 2017 yılında kurtarılan Irak’ın Musul kenti.Fotoğraf:
UNICEF/Sparks

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunulan raporda 2018 yılında saldırıları azalmasına ve artık bir terör ağına dönüşmesine rağmen IŞİD olarak da bilinen Daeş’in hala küresel bir tehdit olduğu bildirildi.

BM’nin Terörizmle Mücadele Ofisi başkanı Genel Sekreter yardımcısı Vladimir Voronkov konuyla ilgili olarak “Daeş hücrelerinin daha gizli ya da yerele saklanmış faaliyetlerine rağmen, örgütün merkezi liderliğinin hala bir etkisi var uluslararası hedefleri olan saldırıları gerçekleştirme maksatları devam ediyor ve grubun amaçlarına ulaşmasında hala önemli bir rol oynuyor” diye konuştu.

Voronkov ayrıca yabancı terörist savaşçıların ihtilaf bölgelerini terketmesi ya da buralara geri dönmesi ya da hapisten çıkacak olmaları durumuna da dikkat çekti. Voronkov başlıca cephelere ulaşamayan ancak Daeş komutanları tarafından ya da kendi kararlarıyla başka yerlere gitmek zorunda kalan “bunalmış gezginler” olarak nitelendirdiği savaşçıların da tehdidin karmaşıklığına etkisi olduğunu söyledi.

Güvenlik Konseyi’ne sunulan raporda Daeş’in “ağırlık merkezi”nin Irak ve Suriye’de kalmaya devam ettiği 3 bini yabancı savaşçı olan 18 bin askerinin olduğu belirtildi.

Daeş’in maddi gücü hakkında ise raporda örgütün hala nakit veya yatırım olarak erişebildiği 50 ila 300 milyon dolar arasında değişen rezervleri olduğu kaydedildi. Daeş hücrelerinin kriminal faaliyetler yürüterek de kazanç sağladıkları belirtildi.

Söz konusu rapor Birleşmiş Milletler’in terörle mücadele komiteleri, terörle mücadele ofisi ve diğer BM kuruluşları ile uluslararası organizasyonlar işbirliğiyle BM Genel Sekreteri adına hazırlandı.

Rapor Üye Devletlerin Daeş tehdidi karşısında büyük sorunlarla yüzyüze olduğunu ifade ediyor. Tehdit seviyesinin özellikle Kuzey, Batı ve Doğu Afrika ile Orta Asya’da genişlediği belirtiliyor. Afganistan ve Güney Doğu Asya’da kadınların ve çocukların terör operasyonları için seferber edildikleri eğitim kampları belirlenmiş durumda.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb