ÜST MENÜ

Dag Hammarskjöld Gazetecilik Fonu Genç Gazetecilerin Burs Başvurularını Bekliyor

Fotoğraf: 2018 bursiyerlerinden Afrah Nasser, Dag Hammarskjöld’ün portresinin önünde.

Fotoğraf: 2018 bursiyerlerinden Afrah Nasser, Dag Hammarskjöld’ün portresinin önünde.

Dag Hammarskjöld Gazetecilik Fonu, 2019 Programı kapsamında genç gazetecilerin burs başvurularını kabul etmeye başladı.

Burs programına, radyo, televizyon, yazılı veya internet basın kuruluşlarından birinde çalışan ve Eylül ayında New York’ta BM Genel Kurulu’nun 74. Dönem toplantılarını izleyerek uluslararası konularda haber hazırlamak isteyen genç basın mensupları başvurabiliyor.

Program kapsamında, 25-35 yaş grubundan en az dört basın mensubuna verilecek ve Eylül başlarından itibaren 10 haftalık bir süreye yayılacak burs kapsamında basın mensuplarının seyahat, konaklama masrafları karşılanıyor, harcırah veriliyor.

Adayların başvurularını 1 Mart 2019 Cuma gününe kadar yapmaları gerekiyor. Bursa başvurma koşulları, başvuru formu ve burs ile ilgili diğer konular hakkında bilgiye http://www.unjournalismfellowship.org internet adresinden ulaşılıyor.

Başvuruların işleme konabilmesi için talep edilen tüm bilgi ve belgelerin Dag Hammarskjöld Gazetecilik Fonuna iletilmesi gerekiyor. Başvuru için gerekli belgeler listesi http://unjournalismfellowship.org/fellowship/eligibility-criteria/ adresinde yer alıyor.

Burs kazanan genç gazeteciler, Birleşmiş Milletler’de oturumları takip etme, birçok farklı ülkeden basın mensubu ile tanışma ve görüşme imkanını elde ediyor.

Gazetecilik Bursunun sponsorluğunu Dag Hammarskjöld Fonu yapıyor. Barış görüşmelerine destek amacıyla 1961 yılında Afrika’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırada bir uçak kazasında yaşamını yitiren BM’nin ikinci Genel Sekreteri Dag Hammarskjöld anısına BM Genel Merkezine akredite basın mensuplarınca kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak oluşturulan Fon için gerekli mali kaynak basın mensuplarınca toplanıyor.

Bursu 2018 yılında, Arjantin, Hindistan, Kenya ve Yemen’den genç gazeteciler kazandı.

Başvuru koşulları ve bursa uygunluk konularında daha fazla bilgi almak için fellowship2019@unjournalismfellowship.org e-posta adresine başvurulması gerekiyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb