ÜST MENÜ

Doğu Guta: Çatışmalar yüzünden BM insani yardım konvoyu yardımları ulaştıramıyor

Guta’nın Duma sentine giden yardım konvoyu. Fotoğraf: WFP/Basel Hassan

Guta’nın Duma sentine giden yardım konvoyu. Fotoğraf: WFP/Basel Hassan

Suriye’nin Guta kentinde süren çatışmalar nedeniyle Birleşmiş Milletler insani yardım konvoyu Duma semtine yardımları ulaştıramadı.

5 Mart tarihinde Doğu Guta’ya ulaşan BM yardım konvoyu, Duma semtinde sadece 9 saat kaldıktan ve yardım tırlarının hepsi tam olarak boşaltılamadan Doğu Guta’da ve Şam’daki çatışmalar nedeniyle oradan ayrılmak zorunda kaldı. Bunun sonucunda 27500 kişiye ulaşacak gıdaların yarısı ulaştırılamadı.

BM Sözcüsü Stéphane Dujarric günlük basın brifinginde New York’ta gazetecilere yaptığı açıklamada “Birleşmiş Milletler Doğu Guta’da artan çatışma ve Şam’da da bombalama haberleri almaya devam ediyor” dedi.

Dujarric süregelen çatışmaların sivilleri tehlikeye attığını ve insani yardımın yüzbinlerce ihtiyacı olan insana ulaşmasını engellediğini vurguladı.

Dujarric Duma’da toplam 70 bin kişiye ulaştırılması istenen ve arasında tıbbi malzemelerin de olduğu yardımın hala ulaştırılamadığını kaydetti.

Dujarric 8 Mart tarihinde düzenlediği brifingde Doğu Guta’da son son 48 saatte 100’den fazla kişinin öldüğünü söyledi. Sözcü 24 Şubat tarihinde BM Güvenlik Konseyinin benimsediği ve Suriye’nin tümünde şiddet olaylarının durması yönündeki karara rağmen havadan ve karadan saldırılarda yüzlerce kişinin öldüğü binlerce kişinin yaralandığını belirtti.

Dujarric, “BM Duma’da, Doğu Guta’nın başka bölgelerinde ve diğer ulaşması zor ve kuşatma altındaki yerlere ihtiyacı olan herkese şartlar izin verdiğinde yardım ulaştırmaya hazır beklemeye devam ediyor” ifadesini kullandı. Sözcü insani yardımların ulaştırılması için tüm taraflara çağrı yaptı.

BM Haber Merkezi’ne açıklama yapan Dünya Gıda Programı iletişim sorumlusu Marwa Awad kuşatma altındaki ve zor erişilen bölgelerde çatışmaların artmasının BM’nin insani yardım müdahalesini felç ettiğini kaydetti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb