ÜST MENÜ

DSÖ doğum sırasında küresel standartlar için yeni rehber ilkeler yayınladı

Bangladeş’'in başkenti Dakka’da bir anne ve yeni doğmuş bebeği. Fotoğraf: BM/Kibae Park

Bangladeş’’in başkenti Dakka’da bir anne ve yeni doğmuş bebeği. Fotoğraf: BM/Kibae Park

Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) doğum sırasında ve doğumdan sonra verilen sağlık hizmetlerinin standartları için yeni küresel rehber ilkeler yayınladı.

DSÖ Genel Direktör Yardımcısı Prenses Dr. Nothemba Simelela konuyla ilgili yaptığı açıklamada kadınların eğitimli doğum uzmanları ile birlikte güvenli koşullarda, gerekli ekipmanın bulunduğu kuruluşlarda doğum yapmalarını istediklerini vurgularken, normal doğum süreçlerinin artarak daha fazla tıbbileştirildiğini ve bir kadının doğurabilme kapasitesinin göz ardı edilebildiğini söyledi.

DSÖ’ye göre son 20 yılda sağlık hizmeti sunanlar eskiden riskleri önlemek ya da komplikasyonları tedavi etmek için kullanılan doğumu hızlandıran oksitoksin infüzyonu veya sezaryen gibi tıbbi müdahalelerin kullanımını artırdılar. Yapılan araştrmalar sağlıklı hamile kadınların büyük bir kısmına doğum sırasında en az bir klinik müdahale yapıldığını gösteriyor.

Dr. Simelela “Eğer doğum normal olarak ilerliyorsa, kadın ve bebeği iyi durumdaysa, onların doğumu hızlandırmak için ek müdahalelere ihtiyaç yoktur” diye konuştu.

Yeni ilkeler arasında, doğum sırasında kadının yanında seçtiği birinin olması, kadınların saygı duyuldukları bir şekilde sağlık hizmeti almaları, kadınlar ve sağlık hizmeti sunanlar arasında iyi iletişim olması, kadınlara gizlilik ve mahremiyet sağlanması, ağrıyı tolere edebilme ve doğum pozisyonu gibi konularda kararları kadınların almasına izin verilmesi yer alıyor. İlkelerin İngilizcesine aşağıdaki linkten ulaşmak mümkün.

http://www.who.int/reproductivehealth/publications/intrapartum-care-guidelines/en/Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb