ÜST MENÜ

DSÖ Yemen’de kolera olduğu tahmin edilen vaka sayısının yarım milyonu aştığını belirtti

At the Al Sab’een Hospital in Sana’a, Yemen, a doctor checks on a girl suffering from cholera. Photo: UNICEF/Fuad

Başkent Sana’daki bir hastanede koleraya yakalanmış bir kız çocuğunun tedavisi ile ilgilenen bir doktor. UNICEF/Fuad

 

Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Yemen’de kolera olduğu tahmin edilen vaka sayısının 500 bini aştığını belirtti ve hastalığın temiz su ve sağlık hizmetlerine erişimdeki eksiklikler nedeniyle hızla yayıldığı uyarısında bulundu.

DSÖ’den yapılan açıklamada, “Dünya üzerindeki en büyük kolera salgını Yemen’de yaşanıyor ve hastalık hijyen koşullarının bozulması ve su tedarikinde yaşanan sorunlar nedeniyle hızla yayılıyor” dendi.

DSÖ, hastalığın ilk olarak görüldüğü Nisan ayından bu yana yaklaşık 2 bin kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

DSÖ, sorunun çöken sağlık sistemi, temiz suya erişimin kısıtlı olması ve çöplerin toplanamaması gibi nedenlerden kaynaklandığını belirtti.

DSÖ, ilaç ve tıbbi malzeme tedarikinde uzun süredir ve yaygın bir şekilde sıkıntılar yaşandığını, sağlık çalışanlarının yaklaşık bir yıldır maaş alamadıklarını söyledi.

Söz konusu açıklama kapsamında WHO Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus da, “Yemenli sağlık çalışanları imkansız koşullarda görev yapıyor. Söz konusu doktor ve hemşireler sağlık sisteminin bel kemiğini oluşturuyor. Onlar olmadan Yemen’de hiçbir şey yapamayız. Hayat kurtarmaya devam edebilmeleri için maaşlarının ödenmesi lazım” dedi.

BM, Yemen’de kolera tedavi klinikleri oluşturulmasına, sağlık alt yapısının iyileştirilmesine, ilaç ve tıbbi malzeme teminine ve ulusal sağlık hizmetlerine destek sağlıyor.

Açıklamada, Tedros ayrıca Yemen’deki çatışmalara siyasi bir çözüm bulunması çağrısında da bulundu.

 

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb