ÜST MENÜ

Dünya Basın Özgürlüğü Günü: BM’den liderlere tarafsız ve bağımsız basını savunmaları çağrısı

Gazeteciler İsviçre’nin Montreux kentinde Suriye Konferansına katılacak resmi delegasyonları bekliyor. Fotoğraf: BM/Violaine Martin

Gazeteciler İsviçre’nin Montreux kentinde Suriye Konferansına katılacak resmi delegasyonları bekliyor. Fotoğraf: BM/Violaine Martin

Birleşmiş Milletler yetkilileri yalan haberlerin artmakta olduğu ve basının hesap verebilirliği ve güvenilirliğinin sorgulandığı “gerçek sonrası” dönemde bağımsız ve profesyonel gazeteciliğin her zamankinden daha önemli hale geldiğini söylediler.

BM Genel Sekreteri António Guterres 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü vesilesiyle yayınladığı mesajda “Liderlerin özgür basını savunmalarına ihtiyacımız var. Bu yanlış bilgilerle mücadelede büyük önem taşıyor. Ve herkesin gerçeğe ulaşma hakkımızı koruması gerekli” ifadelerini kullandı.

Guterres, “Dünya Basın Özgürlüğü gününde gazetecilere karşı bütün baskıların sona ermesi için çağrı yapıyorum – çünkü özgür basın herkes için barış ve adaleti ileriye götürür. Gazetecileri koruduğumuz zaman, onların sözleri ve resimleri dünyamızı değiştirebilir” dedi.

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO’nun Direktörü İrina Bokova da yayınladığı mesajda kadın ve erkek bireylerin toplumsal konumlarının, iyi yönetim ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin ileriye götürülmesi adına özgür, bağımsız ve çoğulcu medyanın her zamankinden daha büyük önem taşıdığını belirtti.

2016 yılında 102 gazetecinin öldürüldüğünü kaydeden Bokova, “Cinayet sansürün en feci şekli olmaya hala sıklıkla devam ediyor” dedi.

UNESCO Direktörü mesajında 1986 yılında öldürülen Kolombiyalı gazeteci Guillermo Cano Isaza’nın “Sadece gazeteciler ve medyanın bağımsızlığı, karakteri, tarafsızlığı ve iyi muhakemesi bilgi özgürlüğünün her yerde tehdit altında olduğu yeni dünyanın korkunç fırtınalarının üstesinden gelebilir” şeklindeki ifadelerine de yer verdi. Bokova Guillermo Cano’nun ölmeden iki yıl önce yazdığı bu sözlerin 33 yıl sonra hala geçerli olduğunu vurguladı. UNESCO Guillermo Cano onuruna her yıl Dünya Basın Özgürlüğü ödülünü veriyor.

Bokova mesajında yüksek profesyonel ve etik standartlarla yönlendirilen özgün, eleştirisel ve iyi araştırma yapan gazetecilik yapılması için çağrı yaptı.

Dünya Basın Özgürlüğü Günü yer yıl 3 Mayıs tarihinde kutlanıyor. 2017 yılı için “Kritik Zamanlar için Kritik Düşünceler” temasının işlendiği günde medyanın barışçıl, adil ve kapsayıcı toplumları ileri götürmedeki rolü vurgulanıyor.

Basın özgürlüğü ve gazetecilerin güvenliğini savunmak için çalışan UNESCO Gazetecilerin Güvenliği için BM Eylem Planını (UN Plan of Action on the Safety of Journalists) yürütmekle de görevli.

UNESCO/Guillermo Cano Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü bu yıl şu anda hapiste olan Eritre doğumlu gazeteci Dawit Isaak’a verilecek. Endonezya’da basın özgürlüğü konulu devam eden konferans sırasında ödül İrina Bokova tarafından gazetecinin kızı Bethelem Isaak’a sunulacak.

52 yaşında olan gazeteci ve yazar Dawit Isaak 1987 yılında İsveç’e yerleşmiş ve ardından İsveç vatandaşı olmuş ancak bağımsızlığını kazanmasının ardından 1993 yılında Eritre’ye geri dönmüş ve ülkenin ilk bağımsız gazetesi olan Setit’i kurmuştu. 2001 yılında hükümet politikalarını eleştiren bir grup siyasetçi ve gazeteci ile birlikte tutuklanan Isaak’ın nerede tutulduğu bilinmiyor, en son 2005 yılında görüldüğü söyleniyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb