ÜST MENÜ

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü 21 Mart tarihinde kutlanıyor. Fotoğraf: BM/arşiv

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü 21 Mart tarihinde kutlanıyor. Fotoğraf: BM/arşiv

Her yıl 21 Mart tarihinde kutlanan Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında Birleşmiş Milletler’in New York’taki Genel Merkezinde Down Sendromlu bireyler, onların savunucuları ve destekçilerinin katıldığı ve Down Sendromu ve engeli olan bireylerin iş yerlerine anlamlı katkıda bulunduklarına vurgu yapan bir etkinlik düzenlendi.

“İş yerime nasıl katkı sağlıyorum” isimli etkinlik ile Down Sendromlu bireylerin değer verilen iş yaşamlarının olması gerektiği ve yaşadıkları toplumlara tam anlamıyla dahil olmalarının ne kadar önemli olduğunun altı çizildi.

Etkinlikte bir konuşma yapan Kanada’dan Inclusion Alberta isimli kuruluşun CEO’su Bruce Uditsky  “Anlamlı, aidiyet hissi olan ve fırsatlar sunan bir yaşam için aile ve toplum yaşamına dahil olmak  gereklidir” dedi.

ABD’de yerleşik Ruh Küresel İletişim CEO’su Debra Ruh, kızı Sara Down Sendromu ile doğduğunda uzmanların kendisine market arabasını itebilirse şanslısınız dediğini anlattı. Bankacılık sektöründeki işini bırakan Debra, engeli olan insanlar için bilgi iletişim teknolojilerini daha ulaşılabilir yapan bir şirket kurdu. Şirketin çalışanlarının da yüzde 80’ini engeli olan insanlar oluşturuyor.

Debra Ruh, engeli olan insanların iş yerlerine daha az devamsızlık yaptıklarını, işlerinde daha uzun süre kaldıklarını belirtti.

Birleşmiş Milletler’in Cenevre’deki merkezinde de “Toplumuma ne katıyorum” isimli paralel bir etkinlik yapıldı ve Down sendromlu insanların okullarında, iş yerlerinde, yaşadıkları toplumda, kültürel yaşamda nasıl anlamlı katkı sağladıklarının altı çizildi.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 10’nuncusunu oluşturan “Eşitsizliklerin Azaltılması” hedefi 2030 yılına kadar herkesin yaşı, cinsiyeti, engeli, ırkı, etnik kökeni, dini, ekonomik durumu ne olursa olsun toplumsal, ekonomik ve siyasi yaşama dahil olmasını amaçlıyor.

Herkes için kaliteli eğitim hedefleyen 4’üncü Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi ve insan onuruna yakışan iş ve ekonomik büyüme hedefleyen 8’inci Hedef de Down Sendromu olan insanların 2030 yılına kadar topluma tam anlamıyla dahil olmalarını amaçlıyor.

Down Sendromu Dünyanın her yerinde görülebilen bir durumdur. Down Sendromu 21 numaralı kromozomun bir çift değil de fazladan bir tane kromozom eklenmesi sonucu üç kromozomlu bir hale gelmesiyle toplam kromozom sayısının 47 olması sonucunda gelişen bir sendromdur.  Down Sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb