ÜST MENÜ

Dünya İnsani Zirvesinde Eğitim Bekleyemez fonu tanıtıldı

unicef-egitimbekleyemezKüresel ve ulusal kuruluşlar Dünya İnsani Zirve’sinde yeni bir fonun tanıtımını yaptı. Amaç, olağanüstü durumlardan ve uzun süredir devam eden krizlerden etkilenen çocuk ve gençlerin eğitimine yönelik desteğin daha iyi koordine edilmesi ve bu alandaki yatırımların artırılması.

Bugün dünyada okul çağında olan her dört çocuktan biri (hemen hemen yarım milyar çocuk) krizlerden etkilenen ülkelerde yaşıyor. Bu çocukların ve gençlerin yaklaşık 75 milyonu ise ya hiç okula gitmiyor, giderse de iyi eğitim alamıyor ya da okulu tamamen bırakma riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

İstanbul’da gerçekleştirilen Dünya İnsani Zirvesi’nde duyurulan Eğitim Bekleyemez – olağanüstü durumlarda eğitim için fon girişimi, silahlı çatışma, doğal afet ve salgın hastalık gibi kriz durumlarında yaşayan 13,6 milyon çocuk ve gence ulaşmayı amaçlıyor. Bu kesimlere önümüzdeki beş yıl içinde kaliteli eğitim sağlanması, devamında da, 2030 yılına kadar da acil eğitim ihtiyacı ihtiyacı içinde olan 75 milyon çocuk ve gence ulaşılması hedefleniyor.

Haberin devamı

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb