ÜST MENÜ

Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nda sosyal değişimin parametreleri tartışılıyor

Soldan sağa UN Women Ülke Program Direktörü Fulya Vekiloğlu, UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi Temsilci vekili Alia El-Yassir, Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner, BM Mukim Koordinatörü Irena Vojáčková-Sollorano, Iraklı bilim insanı, Prenses Dr. Nisreen El-Hashemite, UNFPA Türkiye Temsiclisi Karl Kulessa, UNICEF Türkiye Temsilci Yardımcısı Nona Zicherman,  Aydın Doğan Vakfı  Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı

Soldan sağa UN Women Ülke Program Direktörü Fulya Vekiloğlu, UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi Temsilci vekili Alia El-Yassir, Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner, BM Mukim Koordinatörü Irena Vojáčková-Sollorano, Iraklı bilim insanı, Prenses Dr. Nisreen El-Hashemite, UNFPA Türkiye Temsiclisi Karl Kulessa, UNICEF Türkiye Temsilci Yardımcısı Nona Zicherman, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı


11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü vesilesiyle İstanbul’da BM kuruluşları ve Aydın Doğan Vakfı işbirliğinde düzenlenen Dünya Kız Çocukları Günü Konferansında sosyal değişimin parametreleri tartışılıyor.

Aydın Doğan Vakfı, UNFPA, UNICEF ve UN Women’ın işbirliğinde Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Grubu’nun danışmanlığında düzenlenen Dünya Kız Çocukları Günü Konferansının ana konuşmacısı, dünyada kadın sağlığı ve haklarıyla ilgili gerçekleştirdiği çalışmalar ve bilim, sanat ve edebiyat alanlarına yaptığı katkılarla tanınan Iraklı bilim insanı, Dr. Nisreen El-Hashemite oldu. 

Bu yıl “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar: 21. Yüzyılın Toplumsal Değişim Aktörleri” temasıyla gerçekleşen konferansta, kız çocuklarının dayanıklı toplumlar inşa etmekteki rolleri ve ihtiyaçları ele alındı.

Dünya Kız Çocukları Günü kız çocuklarının dünyanın her yerinde karşılaşmakta olduğu toplumsal cinsiyet eşitsizliğine vurgu yapmak amacıyla kutlanıyor.

Konferansın ana konuşmacısı olarak, bilim, sanat, edebiyat ve insani ilişkiler alanlarında gerçekleştirdiği çalışmalarla birçok ödül alan ve aynı zamanda İnsan Genetiği Felsefe Doktoru olan Kraliyet Bilim Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Nisreen El-Hashemite İstanbul’a gelecek. El-Hashemite’in tek gen bozukluğunu tanımak için geliştirdiği teknik, dünyada 100’den fazla merkezde kullanılıyor. Dr. Nesrin El-Hashemite, cinsiyeti dolayısıyla bugüne kadar karşılaştığı zorlukları konferans katılımcılarıyla paylaşacak.

Konferansta ayrıca Hindistan’da genç kadınları ve kızları her türlü şiddete karşı eğitmeyi ve güçlendirmeyi amaçlayan bir girişim olan Sayfty’nin kurucusu, ekonomist, kadın hakları savunucusu ve sosyal girişimci Shruthi Kapoor; ODTÜ Sosyoloji Bölümü ve Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Yıldız Ecevit; Lübnan’da Alternatif Öğrenme Girişiminin Öncüsü Dr. Nayla Fahed; Forbes dergisinin 30 yaş altı bilim insanı listesinde yer almayı başaran mühendis Canan Dağdeviren; kodlama ve algoritma eğitimi veren KızCode Platformu’nun kurucusu Bilişim Kod Geliştirme Uzmanı Müjde Esin; Satranç Ustası Judit Polgar; Tıp Fakültesi öğrencisi ve kök hücre araştırmacısı İnci Kadribegiç, gençlerin eğitim hakları üzerine kendi adıyla kurduğu vakfın kurucusu Ravda Nur Cuma “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar: 21. Yüzyılın Toplumsal Değişim Aktörleri” teması altında düzenlenecek oturumlarda görüş ve önerilerini dile getirecek.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb