ÜST MENÜ

Dünya Meteoroloji Örgütü: Amerika donuyor, Avustralya yanıyor, Güney Amerika’yı sel bastı

Ankara'da Aralık ve Ocak aylarında yoğun kar yağışı görüldü. Bilkent, Ankara, 1 Ocak 2019. Fotoğraf: UNIC Ankara

Ankara’da Aralık ve Ocak aylarında yoğun kar yağışı görüldü. Bilkent, Ankara, 1 Ocak 2019. Fotoğraf: UNIC Ankara

Birleşmiş Milletler’in Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ) Ocak ayının Kuzey Amerika’da tehlikeli ve aşırı soğuklar, Avustralya’da rekor yüksek sıcaklıklar ve yangınlar, Güney Amerika’da seller Alp Dağları ve Himalayalar’da çok fazla kar yağışı ile tüm Dünya’da aşırı şiddetli hava durumlarının yaşandığı bir ay olduğunu bildirdi.

DMÖ Şubat ayı başında yayınladığı değerlendirmede dünyanın “yüksek etkisi olan hava” olayları içinde olduğunu belirtti.

Raporda Kuzey Amerika’da görülen aşırı soğuklara kutup girdabının neden olduğu ifade edildi. ABD’nin Minnesota eyaletinin güneyinde soğuk rüzgarın da etkisiyle 30 Ocak tarihinde -53.9 derecenin ölçüldüğünü belirten rapor aynı bölgede daha öne kaydedilmiş en düşük ısı rekorunun -48.9 derece olduğu da ekledi.

DMÖ Genel Sekreteri Petteri Taalas konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD’nin doğusunda yaşanan soğuk havanın iklim değişikliği gerçeğinin aksini kanıtlayamayacağının altını çizdi. Taalas, “Genelde ve küresel seviyede yeni soğuk derece rekorlarında küresel ısınma nedeniyle bir düşüş oldu. Ancak dondurucu dereceler ve kar kuzey yarı küre kışlarında tipik hava durumumuz olmaya devam edecek. Kısa süreli günlük hava ile uzun süreli iklim arasında ayrım yapmamız gerekiyor” dedi.

ABD’nin doğusu ve Kanada’nın bazı kesimleri rekor düzeyde soğuk hava ile karşı karşıya iken, Alaska ve Arktik bölgesinin büyük kısmında ölçülen dereceler ortalamaların üzerinde.

Raporda Ocak ayında Akdeniz’in doğusunun ve Orta Doğu’nun bazı kesimlerinin şiddetli kış fırtınalarının etkisinde kaldığına da yer verildi.

Avrupa’daki Alp Dağlarının bazı kesimlerinde de kar yağışında rekorlar kırıldı. Avusturya’nın Hochfilzen Tirol bölgesinde Ocak ayının ilk 15 gününde kar kalınlığı 451 cm’i geçti. Böylesi bir kar kalınlığının yüz yılda bir görülebileceği belirtiliyor.

Bu arada Avustralya kıtasında ise şimdiye kadar yaşanmış en sıcak Ocak ayı yaşanıyor. Ocak ayı boyunca daha önce görülmemiş ve beklenmeyen sıcak hava dalgaları görüldü. 24 Ocak tarihinde Avustralya’nın Adelaide kentinde sıcaklık bir rekor kırarak 46.6 derece ölçüldü. Yağışlarda ise ortalamalardan yüzde 38 düşüş görüldü.

Raporda sıcak dalgalarının iklim değişikliği sonucu daha etkili, uzun ve sıklıkla görüldüğü ifade edildi.

Bu arada Güney Amerika kıtasında Şili’de 26 Ocak tarihinde sıcaklık bir rekor da orada kırarak 38.3 derece ölçüldü. Ülkenin orta kesimlerinde sıcaklık 40 dereceye ulaştı. Arjantin’i de sıcak dalgası vururken, Paraguay, Uruguay ve Brezilya ise sel felaketi ile karşı karşıya geldi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb