ÜST MENÜ

Dünya Meteoroloji Örgütü : Sıcaklıklar rekor seviyede, havalar daha da ısınacak

Side, Antalya’da güneşli bir gün., Haziran 2017. Fotoğraf: Tuba Coşkun/UNIC Ankara

Side, Antalya’da güneşli bir gün., Haziran 2017. Fotoğraf: Tuba Coşkun/UNIC Ankara

Birleşmiş Milletler’in meteoroloji teşkilatı Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Mayıs ve Haziran aylarında özellikle Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve ABD’de hava sıcaklıklarının rekor seviyelere ulaştığını ve sıcak dalgalarının gelmeye devam edeceğini bildirdi.

WMO yaptığı açıklamada sıcak dalgalarının çok erken geldiğini ve ABD’nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesinin analizlerine göre ortalama küresel sıcaklıkların 2017 yılının ilk beş ayında karada ve denizlerde bugüne kadar tespit edilmiş ikinci en yüksek sıcaklıklar olduğunu belirtti.

Avrupa’da görülen anormal yüksek hava sıcaklıkları Portekiz’de 40 derecelerin üzerine çıkmış ve ölüm ve yaralanmalar ve ormanların yok olmasıyla sonuçlanan yangınlarda etkili olmuştu.

WMO, bu yüksek sıcaklıklardan sadece Portekiz’in değil İspanya ve Fransa’nın da etkilendiğini, İspanya’nın bu yıl son 50 yılın en sıcak baharını yaşadığını, Fransa’nın öğleden sonra sıcaklık derecelerinin normalin 10 derece üstünde seyretmesinin beklendiğini duyurdu.

Atlantik Okyanusu’nun öteki yakasında ABD’de de rekor sıcaklık dereceleri ölçüldü. Ülkenin Güneybatısındaki çöl arazilerinden Kaliforniya Eyaletine kadar sıcaklık etkili olurken 49 dereceye varan sıcaklıklar ölçüldü. Basında görülen haberlere göre, Arizona Eyaletinde bazı uçuşlar havanın çok sıcak olması nedeniyle durduruldu.

WMO sıcaklık dereceleriyle ilgili bu verileri kesinleştirmek için bir uluslararası bir uzmanlar komitesi kuracağını bildirdi. Geçen yıl temmuz ayında Kuveyt’te ölçülen 54 derecelik hava sıcaklığı rekoruna ulaşılıp ulaşılmadığının tespit edileceğini kaydetti.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb